Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Nadzwyczajny Miesiąc Misyjny, który będzie obchodzony w październiku 2019 r., podsumowanie 25-letniej działalności Wydawnictwa Papieskich Dzieł Misyjnych Missio-Polonia, a także tworzenie struktur PDM w państwach nadbałtyckich – to zagadnienia, które podejmowano podczas jesiennego zebrania Papieskich Dzieł Misyjnych oraz innych środowisk misyjnych. Spotkanie odbyło się w dniach 4-5 września w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie.

„Nadzwyczajny Miesiąc Misyjny ma służyć nie temu, aby działać na poziomie ogólnokrajowym, ale obudzić i zaangażować każdą diecezję i każdą rodzinę zakonną. Taki jest najgłębszy sens tej inicjatywy” – powiedział do zebranych dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych ks. Tomasz Atłas. Nadzwyczajny Miesiąc Misyjny został ogłoszony z okazji setnej rocznicy opublikowania przez Benedykta XV Listu apostolskiego Maximum illud.

Pierwszą część zebrania poświęcono sprawozdaniom i planom Komisji Episkopatu Polski ds. Misji, które przedstawili jej przewodniczący bp Jerzy Mazur oraz dyrektorzy poszczególnych agend: ks. Zbigniew Sobolewski (dyr. Dzieła Pomocy Ad Gentes) oraz ks. Jerzy Kraśnicki (dyr. MIVA Polska). Biskup Mazur poinformował również o wznowieniu działalności Instytutu Misyjnego Laikatu, utworzonego przez Komisję Episkopatu Polski ds. Misji w 1987 roku. Opracowano statuty i warunki przyjmowania kandydatów do Instytutu. Misjonarze świeccy będą przygotowywali się do misyjnej posługi w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie w cyklu dwuletnim.

Na koniec dnia uczestnicy zebrania wzięli udział w Apelu Jasnogórskim. Modlitwie przewodniczył bp Jan Piotrowski, ordynariusz diecezji kieleckiej i były dyrektor krajowy PDM.

Drugi dzień poświęcono głównemu tematowi spotkania – przygotowaniom do Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego, którym został ogłoszony październik 2019 roku. We wprowadzeniu ks. Tomasz Atłas przypomniał o wskazówkach papieża Franciszka i Kongregacji Ewangelizacji Narodów dotyczących misyjnej odnowy Kościoła. Pierwszą wskazówką dla wszystkich wspólnot przygotowujących się do Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego jest osobiste spotkanie z Jezusem Chrystusem – poprzez Eucharystię, słowo Boże, modlitwę osobistą i wspólnotową. Drugą – czerpanie ze świadectwa świętych, którzy ponieśli męczeńską śmierć na misjach. Trzecią wskazówką jest pogłębianie formacji biblijnej, katechetycznej, duchowej i teologicznej dotyczącej misji ad gentes. Czwartą zaś – realizacja miłości w formie wspierania ogromnego dzieła misji ad gentes i chrześcijańskiej formacji w Kościołach będących w największej potrzebie. Te cztery wskazówki mają stanowić fundament wszelkich inicjatyw, które będziemy podejmować, przygotowując się do Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego. Najistotniejsze przygotowania będą się odbywać na poziomie wspólnot diecezjalnych i zakonnych.

Z myślą o tych wspólnotach Kongregacja Ewangelizacji Narodów, przy współpracy z dyrektorami Papieskich Dzieł Misyjnych, przygotowała przewodnik, który ma być inspiracją i pomocą w przeżywaniu Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego. Przewodnik ten trafi do każdego biskupa diecezji i do osób odpowiedzialnych za wspólnoty zakonne. Znajdziemy w nim m.in. postacie polskich misjonarzy – p. dr Wandy Błeńskiej i wolontariuszki Heleny Kmieć.

Dyrekcja krajowa Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce przygotowała m.in. list do zgromadzeń kontemplacyjnych z prośbą o modlitwę za misjonarzy, Nabożeństwa Misyjne 2019, komentarze liturgiczne w duszpasterskich periodykach („Dzień Pański”, „Od Słowa do Życia”) i misyjne materiały homiletyczne dla dzieci. Na każdy dzień października 2019 r. Wydawnictwo Missio-Polonia przygotowało misyjne rozważania i czytanki różańcowe zredagowane w publikacji „Wyrusz na misję już dzisiaj”, a czasopismo „Misje Dzisiaj” w roku 2019 będzie poświęcone tematom zaczerpniętym z listu papieża Franciszka, ogłaszającego Nadzwyczajny Miesiąc Misyjny. W przygotowaniu są także dwa filmy do misyjnej animacji.

Tego dnia omówiono również rozwój różnych inicjatyw misyjnej animacji wśród dzieci, młodzieży i dorosłych, które przedstawili sekretarze krajowi czterech Papieskich Dzieł Misyjnych. „Zakończono prace nad programem formacji dla wolontariuszy w ramach Młodzieżowego Wolontariatu Misyjnego PDRW” – powiedział ks. Maciej Będziński, sekretarz krajowy PDRW i PDPA. Ta propozycja PDM wpisuje się w papieską troskę o formację młodzieży w duchu misyjnym. Zachęcił również do angażowania się w inicjatywę AdoMiS (Adoptuj Misyjnych Seminarzystów) i związanej z nią inicjatywy Misyjny Bukiet.

Anna Sobiech, sekretarz krajowy PDMD, poinformowała, że tegoroczni Kolędnicy Misyjni będą wspierać papieskie projekty pomocy dzieciom w Rwandzie i Burundi. Zaprezentowała także nowy program misyjnej formacji dzieci, który przebiega pod hasłem „Owoce Ducha Świętego”.

Ks. Łukasz Bovio IMC, sekretarz krajowy Papieskiej Unii Misyjnych, zaprosił na sympozjum i czuwanie Papieskiej Unii Misyjnej, które odbędzie się w dniach 1-2 grudnia 2018 r., tradycyjnie na Jasnej Górze.

Szczególnym tematem zebrania był jubileusz Wydawnictwa Papieskich Dzieł Misyjnych Missio-Polonia, które w tym roku świętuje 25 lat działalności. Dyrektor krajowy PDM ks. Tomasz Atłas podkreślił znaczenie tej agendy wydawniczej dla dzieła misyjnego w Polsce. Od 1993 r. Missio-Polonia wydało 6 007 300 egzemplarzy czasopism, 18 132 750 folderów i materiałów informacyjnych, 2 491 278 książek oraz materiałów formacyjnych i liturgicznych, w sumie 26 631 328 egzemplarzy materiałów. Idąc „z duchem czasu” wydawnictwo wychodziło naprzeciw potrzebom odbiorców i szukało najskuteczniejszych narzędzi animacji i formacji misyjnej, wchodząc na coraz to nowe obszary działalności. „Swój jubileusz rozpoczęliśmy od błogosławieństwa papieża Franciszka, które otrzymaliśmy w czerwcu 2018 r. w Watykanie” – powiedział obecny dyrektor Wydawnictwa Missio-Polonia p. Andrzej Lendzion podczas prezentacji wydawniczej działalności.

Zebranie zakończyło się Mszą św. dziękczynną za 25 lat działalności Wydawnictwa Missio-Polonia, której przewodniczył ks. Antoni Mulka, poprzedni dyrektor Wydawnictwa.

W spotkaniu uczestniczyło 67 osób: dyrektorzy diecezjalni PDM, promotorki i promotorzy misyjnych zakonów żeńskich i męskich oraz przedstawiciele animatorów świeckich.

mk/ Papieskie Dzieła Misyjne

NO COMMENTS