Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

W roku 2020 zbiórka na Ziemię Świętą przeprowadzana tradycyjnie w Wielki Piątek odbędzie się w niedzielę 13 września, w przeddzień święta Podwyższenia Krzyża Świętego. Jest to jedno z najważniejszych świąt w kalendarzu liturgicznym Ziemi Świętej.

Propozycję przeniesienia zbiórki z Wielkiego Piątku na 13 września zatwierdził Ojciec Święty Franciszek w związku z sytuacją pandemii. Jak czytamy w Komunikacie Kongregacji ds. Kościołów Wschodnich opublikowanym w marcu, w związku z sytuacją pandemii spowodowanej przez Covid-19 uniemożliwiającą sprawowanie obrzędów Wielkiego Tygodnia we wspólnocie wiernych, “Ojciec Święty Franciszek zatwierdził propozycję, aby zbiórka na Ziemię Świętą w roku 2020 została przeniesiona na niedzielę 13 września, w okolicy święta Podwyższenia Krzyża Świętego”.

Przypominamy pełną treść komunikatu:

KOMUNIKAT KONGREGACJI DS. KOŚCIOŁÓW WSCHODNICH

 Zbiórka na Ziemię Świętą 2020

 Obecna sytuacja pandemii spowodowanej przez Covid-19 dotyczy wielu narodów i w wielu z nich obowiązują środki ostrożności, które uniemożliwiają normalne sprawowanie we wspólnocie obrzędów Wielkiego Tygodnia.

Wspólnoty chrześcijańskie w Ziemi Świętej, także narażone na zarażenie, które już i tak są bardzo dotknięte, korzystają każdego roku z hojnej solidarności wiernych z całego świata, aby móc kontynuować swoją ewangeliczną obecność, a także dalej prowadzić szkoły i placówki opieki otwarte dla wszystkich mieszkańców w celach wychowawczych, pokojowego współistnienia oraz opieki zwłaszcza nad najmniejszymi i najuboższymi.

Z tego względu, Ojciec Święty Franciszek zatwierdził propozycję, aby zbiórka na Ziemię Świętą w roku 2020 została przeniesiona na niedzielę 13 września, w okolicy święta Podwyższenia Krzyża Świętego.

Tak na Wschodzie jak i na Zachodzie, obchody upamiętniające odnalezienie relikwii Krzyża Świętego przez św. Helenę i rozpoczęcie kultu publicznego w Jerozolimie poprzez budowę Bazyliki Grobu Świętego, będzie znakiem nadziei i ocalenia odnalezionego po Męce, z którą wiele narodów jest teraz złączonych, a także znakiem solidarnej bliskości wobec tych, którzy nadal przeżywają Ewangelię Jezusa w Ziemi, gdzie „wszystko się zaczęło”.

Kard. Leonardo Sandri
Prefekt

ks. Flavio Pace
Podsekretarz

[Tłum. BP KEP z języka włoskiego]