(Polski) Zofia Konaszkiewicz – laureatką „Srebrnej Piszczałki”, nagrody Przewodniczącego Episkopatu

0
371

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Prof. Zofia Konaszkiewicz (ps. Zofia Jasnota) jest tegoroczną laureatką “Srebrnej Piszczałki” – nagrody przyznawanej przez przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego. Wręczył ją 9 czerwca podczas XXVIII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej w Warszawie.

Prof. dr hab. Zofia Konaszkiewicz (ps. Zofia Jasnota) jest autorką tekstów i melodii ponad 150 pieśni i piosenek religijnych, które zdobyły dużą popularność i są śpiewane w kościołach w całej Polsce. (Np. „Matka” – „Była cicha i piękna jak wiosna”) Opublikowała  pod tym samym pseudonimem kilka książek i wierszy religijnych dla dzieci. Jest długoletnim wykładowcą na Papieskim Wydziale Teologicznym (w Metropolitalnym Seminarium Duchownym) w Warszawie, w Uniwersytecie Muzycznym im. F. Chopina i w Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie. Została wyróżniona medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Juror różnych festiwali i m.in. Festiwalu Pieśni i Piosenki Religijnej w Warszawie. Z wykształcenia jest muzykiem i psychologiem. W środowisku nie tylko muzyków znana jest jako świadek wiary i życia chrześcijańskiego.

Nagroda została wręczona 9 czerwca w Bazylice Świętego Krzyża podczas XXVIII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej w Warszawie.

“Srebrna Piszczałka” to nagroda Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski (dawniej nagroda Prymasa Polski). Przyznawana jest za wybitne osiągnięcia i wkład w rozwój muzyki sakralnej w Polsce.

Wśród laureatów są m.in. profesor Stefan Stuligrosz oraz kompozytorzy Józef Świder i Paweł Łukaszewski.

Zobacz także:

>>Festiwal Muzyki Sakralnej

BP KEP

NO COMMENTS