Gądecki

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Posługa pasterska winna być przede wszystkim owocem bliskiej i zażyłej relacji z Jezusem, wsłuchiwania się w Jego słowa i wypełniania Jego woli – podkreśla przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, metropolita poznański abp Stanisław Gądecki w życzeniach skierowanych do nowomianowanego biskupa diecezji toruńskiej Wiesława Śmigla. 

Życzę Księdzu Biskupowi, aby w swojej posłudze realizował „obowiązek zbliżania się do ludzi, szukania ich”.  Niechby w tej bliskości „zawsze prawda szła w parze z dobrocią, a zrozumienie z miłością”. Niech ją cechuje „jasność wyrażania się, łącznie z pokorą i delikatnością, a nadto należyta roztropność, połączona jednak z zaufaniem, które zaskarbiając przyjaźń wytwarza więź duchową”. – odwołując się do wskazań soborowych napisał metropolita poznański.

 

Publikujemy treść życzeń:

Warszawa, dnia 11 listopada 2017 roku

Ekscelencjo,
Najdostojniejszy Księże Biskupie,

z wielką radością przyjąłem informację o tym, że Ojciec Święty Franciszek mianował Ekscelencję nowym biskupem toruńskim.

W imieniu Kościoła, który jest w Polsce, składam Księdzu Biskupowi gratulacje oraz najserdeczniejsze życzenia.

W soborowym dekrecie o zadaniach biskupów w Kościele – Christus Dominus –  czytamy, że „do swoich zadań apostolskich winni się biskupi przykładać jako świadkowie Chrystusowi wobec wszystkich ludzi”.  Życzę więc najpierw, aby posługa pasterska Waszej Ekscelencji była przede wszystkim owocem bliskiej i zażyłej relacji z Jezusem, wsłuchiwania się w Jego słowa i wypełniania Jego woli.

Po wtóre – idąc za wskazaniami Soboru – życzę Księdzu Biskupowi, aby w swojej posłudze realizował „obowiązek zbliżania się do ludzi, szukania ich”.  Niechby w tej bliskości „zawsze prawda szła w parze z dobrocią, a zrozumienie z miłością”. Niech ją cechuje „jasność wyrażania się, łącznie z pokorą i delikatnością, a nadto należyta roztropność, połączona jednak z zaufaniem, które zaskarbiając przyjaźń wytwarza więź duchową”.

Ufam, że decyzja Ojca Świętego Franciszka przyczyni się do duchowego wzrostu diecezji toruńskiej oraz osobistego uświęcenia jej pasterza.

Życie i posługę Waszej Ekscelencji zawierzam Bogu przez przyczynę Pani Jasnogórskiej – Królowej Polski.

Stanisław Gądecki
Arcybiskup Metropolita Poznański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
Wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE)

NO COMMENTS