(Polski) Życzenia świąteczne Przewodniczącego Episkopatu dla wiernych Kościoła prawosławnego

06-01-2018
0
903

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

– Niech celebracja misterium narodzin Boga będzie okazją do kontemplacji wielkości Stwórcy, który z miłości do swego stworzenia sam stał się stworzeniem, aby samo stworzenie ocalić od śmierci – życzy wiernym Kościoła prawosławnego abp Stanisław Gądecki w imieniu wiernych i pasterzy Kościoła rzymskokatolickiego w Polsce. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski przekazał życzenia na ręce Zwierzchnika Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego wielce błogosławionego Sawy, metropolity warszawskiego i całej Polski.

Publikujemy treść życzeń:

Warszawa, dnia 6 stycznia 2018 roku

Eminencjo,
Najdostojniejszy Metropolito Warszawski i całej Polski
,

Kościół prawosławny rozpoczyna dziś świętowanie tajemnicy Bożego Narodzenia. W imieniu katolików w Polsce składam Waszej Eminencji oraz wszystkim wiernym Kościoła prawosławnego w naszej ojczyźnie serdeczne życzenia, posługując się słowami starożytnej homilii św. Grzegorza z Nyssy.

Święty, pochylając się nad misterium Narodzenia Pańskiego, pisał „kto rozważy głębiej tajemnicę Wcielenia, musi przyznać, że śmierć przyszła nie wskutek narodzenia, lecz na odwrót: Bóg podjął narodzenie się z powodu śmierci. Ten bowiem, który żyje wiecznie, nie z potrzeby życia się narodził, lecz by nas odwołać ze śmierci do życia”.

Niech celebracja misterium narodzin Boga będzie więc dla Waszej Eminencji i wszystkich wiernych najpierw okazją do kontemplacji wielkości Stwórcy, który z miłości do swego stworzenia sam stał się stworzeniem, aby samo stworzenie ocalić od śmierci.

Niech celebracja misterium narodzin Boga będzie też okazją do kontemplacji wielkości stworzenia i wspaniałości ludzkiej natury, którą – z Maryi Dziewicy – przyjął rodzący się Bóg.

Zapewniając Waszą Eminencję o mojej życzliwej i serdecznej pamięci, przesyłam braterskie pozdrowienia w Chrystusie,

 

+ Stanisław Gądecki
Arcybiskup Metropolita Poznański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
Wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE)

BP KEP

NO COMMENTS