Przepraszamy, ten wpis jest dostępny tylko w języku amerykański angielski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Pięknych uroczystości patriotycznych w związku z setną rocznicą odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę nie mogło zabraknąć w „stolicy” Polonii, jak można nazwać Chicago. W niektórych brał udział bp Wiesław Lechowicz.

11 listopada przewodniczył Eucharystii w kościele polskim na Trójcowie. To miejsce szczególne w historii odzyskania przez Polskę niepodległości. W kościele wybudowanym w ciągu jednego roku przez polskich emigrantów Ignacy Jan Paderewski zgromadził katedów, gotowych wstąpić do armii błękitnej gen. Hallera. W sumie wyjechało ich 23 tysiące. Duże pamiątkowe zdjęcie z tamtego wydarzenia umieszczono przed kościołem. Bardzo licznie przybyli Polacy na Mszę świętą za Ojczyznę przypominali liczebnie rzeszę sprzed 100 laty.

Wśród uczestniczących w Eucharystii byli księża Chrystusowcy, proboszczowie niektórych chicagowskich parafii na czele z delegatem abp Chicago ds. Polonii – ks. Markiem Smółką, siostry Misjonarki Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej, siostry Benedyktynki, wicekonsul RP w Chicago, przedstawiciele organizacji kombatanckich, żołnierzy i policjantów, harcerki i harcerze, uczniowie szkół polskich ze swymi nauczycielami i rodzicami.

Bp Lechowicz wyraził wdzięczność Polonii amerykańskiej za nieocenioną rolę w odzyskiwanie przez Polskę niepodległości. Dziękował za podtrzymywanie w kolejnych pokoleniach emigrantów ducha narodowego i religijnego. Zwrócił się też z apelem, by osobistą wolnością przyczyniać się do umacniania niepodległości i suwerenności Polski. Jako przykład do naśladowania wskazał na ewangeliczną, ubogą wdowę. Ona, podkreślił, uczy nas dojrzałej wolności. Nie była uzależniona od dóbr materialnych; pozostała sobą, nie oglądając się na zachowanie innych; ofiarując wszystko, rozumiała, że nie ma wolności bez poświęcenia i solidarności z innymi; idąc do świątyni, wskazuje na Boga, który jest ostoją i sprzymierzeńcem wolności.

W czasie Eucharystii odsłonięto tablicę upamiętniającą rocznicę odzyskania niepodległości z napisem wyrażającym wdzięczność Polonii wobec Bożej Opatrzności i ludzi, którzy oddawali wszystko dla Polski, łącznie z ofiarą życia. Do wypełniających po brzegi kościół przemówił wicekonsul ds. współpracy z Polonią Piotr Semeniuk. Złożył gratulacje wszystkim, którzy na różne sposoby dbają o pomyślność i dobre imię Polski. Podziękował organizatorom, na czele z miejscowym proboszczem – ks. Andrzejem Totzke SChr, za przygotowanie pięknej uroczystości.

Po zakończeniu Mszy miało miejsce zrobienie pamiątkowego zdjęcia sprzed kościoła, a następnie odbyła się okolicznościowa akademia patriotyczna przygotowana przez młodzież i harcerzy. Podczas tego spotkania uroczyście odśpiewano hymn narodowy Polski i USA. Po uczcie duchowej przyszedł czas na piknik pod gołym, słonecznym niebem. Gorące patriotyczne serca podnosiły prawdziwie zimową temperaturę powietrza!

Następnego dnia, 12 listopada, bp Lechowicz spotka się z duszpasterzami polskiego pochodzenia – księżmi i siostrami zakonnymi pracującymi w Chicago. W godzinach popołudniowych odwiedzi Dom Samotnej Matki, prowadzony przez Siostry Misjonarki Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej.

s. Edyta Rychel MCHR

Polska Misja Duszpasterska pw. Trójcy Świętej w Chicago, IL