Gniezno: spotkanie Stowarzyszenia Misjologów Polskich

12-09-2016
626

Misja św. Wojciecha trwa nadal. Rozmawiają o tym w Gnieźnie członkowie Stowarzyszenia Misjologów Polskich. Miejsce spotkania wybrano nieprzypadkowo. Okazją jest 1050. rocznica Chrztu Polski. Zjazd potrwa do 14 września.


Uczestnicy spotkania dyskutują o współczesnym kształcie misjologii w Polsce. Liczba powołań, również misyjnych, maleje. Dlatego tak ważne jest docieranie do osób świeckich.

„Teraz jest dyskusja, czy może dać szanse np. świeckim misjonarzom albo wolontariuszom– mówi gospodarz gnieźnieńskiego zjazdu, ks. Franciszek Jabłoński. – Na misje jedzie nie tylko ksiądz, ale jedzie tam z rodziną, ta rodzina jedzie z dziećmi, jedzie ktoś stanu wolnego. I takie ekipy ewangelizują świat. Myślę, że to jest przyszłość Kościoła misyjnego” – dodaje misjolog.

„Takim pozytywnym sygnałem mogą być Światowe Dni Młodzieży – mówi sekretarz Stowarzyszenia Misjologów Polskich, ks. Grzegorz Wita. – Odkrycie, że świat przybył i ten świat jest inny, różnobarwny, a zarazem jest taki przyjazny, sprawia, że coś się zaczyna i myślę, że jest już zasianych wiele takich misyjnych i misjonarskich powołań, które w swoim czasie dojrzeją. Jest większe zainteresowanie, które można rozwijać chociażby przez zakładanie ognisk kół misyjnych dorosłych, młodzieży i dzieci” – tłumaczy ks. Wita.

Stowarzyszenie powstało w 2007 r. i skupia około 40 osób. Takie zjazdy są organizowane co roku.

J. Malińska, Gniezno / rv

Powered by WPeMatico