Przyjmuję tę nagrodę jako przedstawiciel środowiska Solidarności rolniczej i duszpasterskich wspólnot rolników, bo to duszpasterstwo tworzyli ludzie z całej Polski – powiedział Janusz Byliński, działacz NSZZ RI „Solidarność” i Duszpasterstwa Rolników, były minister rolnictwa i gospodarki żywnościowej, inżynier – ogrodnik i przedsiębiorca, laureat Nagrody im. bp. Romana Andrzejewskiego za 2022 rok.

Uroczysta Gala nagrody przyznawanej przez Fundację „Solidarna Wieś” odbyła się 16 lutego w Domu Arcybiskupów Warszawskich na ul. Miodowej w Warszawie. Zebranych przywitał gospodarz miejsca, metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Zwracając uwagę na to, jak  ważna była i jest troska o sferę duchowości rolników. „Myślę, że tym, co powinno łączyć działalność duszpasterską sprzed lat, z tą współczesną działalnością środowisk duszpasterskich rolników, jest wielka i głęboka troska o duchowość ludzi pracujących na roli” – podkreślił kard. Kazimierz Nycz.

Nagrodę Januszowi Bylińskiemu wręczył bp Leszek Leszkiewicz, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Rolników. „Widzę w tym działanie Ducha Świętego, o którym mówił Jan Paweł II w 1979 roku, a wśród tych ludzi, którymi posłużył się Duch Święty jest nasz laureat. Ta nagroda skłania nas do tego, aby patrząc na bogaty życiorys i to, czego pan dokonał myśleć, czego potrzebujemy teraz. Jest bardzo wiele do zrobienia w świecie rolników. Nie wolno się bać podejmować trudnych tematów, problemów, ale zawsze działać z nastawieniem, że robimy coś dla dobra wspólnego” – powiedział delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Rolników gratulując Januszowi Bylińskiemu przyznanego wyróżnienia.

„Jeszcze nikt nie przechodził zmian od komunizmu do demokracji. Dlatego w tamtym czasie, tak trudno było podejmować decyzje, bo nie było skąd wziąć wzorców. Członkowie kapituły podkreślali moje działania i zasługi, ale to nie były moje działania. To robiliśmy zawsze w grupie. Przyjmuję tę nagrodę jako przedstawiciel środowiska Solidarności rolniczej i duszpasterskich wspólnot rolników, bo to duszpasterstwo tworzyli ludzie z całej Polski i bohaterowie – księża, którzy nie uginali się pod presją działania Służby Bezpieczeństwa” – powiedział laureat w podziękowaniu.

Janusz Byliński nagrodzony został za inspirację, projekt i organizację pierwszych i następnych dożynek w ostatnim dziesięcioleciu panowania komunizmu w Polsce. Kapituła doceniła również jego zaangażowanie w rozwój Duszpasterstwa Rolników na terenie kraju.  Zwrócono też uwagę na zorganizowanie, wspólnie z rolnikami z mazowieckiego Zakroczymia, pierwszej Duszpasterskiej Wspólnoty Rolników. W stanie wojennym wspólnota stała się ośrodkiem niezależnej kultury, kształcenia i pomocy dla represjonowanych rolników, członków „Solidarności”.

„Przyznając nagrodę za rok 2022 Kapituła przez osobę Laureata składa hołd wszystkim zaangażowanym w organizację w 1982 r. Pierwszych Ogólnopolskich Dożynek Jasnogórskich, które rozpoczęły 40-letnią tradycję spotkań rolników na Jasnej Górze. W ślad za tym powstało specjalistyczne Duszpasterstwo Rolników, formujące rzesze światłych ludzi wsi i małych miejscowości” – czytamy w uzasadnieniu przyznania nagrody Januszowi Bylińskiemu.

Nagroda ustanowiona przez fundację „Solidarna Wieś” za zasługi dla rozwoju polskiej wsi i rolnictwa, wręczona zostanie po raz dziewiętnasty. Wśród laureatów nagrody imienia wieloletniego Krajowego Duszpasterza Rolników znaleźli się m.in. prof. Andrzej Stelmachowski, kard. Józef Glemp, dr Barbara Fedyszak – Radziejowska, Zespół „Mazowsze” czy NSZZ RI „Solidarność”.

BP KEP

 

Wręczenie Nagrody im. ks. bp. Romana Andrzejewskiego (Warszawa, 16.02.2023 r.)