Jasna Góra włącza się w modlitwę w obronie życia

03-10-2016
2315

Trzeba rozpocząć nową batalię zmagań kulturowych, aby zdemaskować niebezpieczeństwa pogańskich i ateistycznych zamierzeń, sprzeciwiających się ewangelii życia, a tym samym koncepcji człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci – powiedział na Jasnej Górze abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski sprawował w południe Mszę św. w intencji Ojczyzny i obrony życia w dniu „czarnych protestów” zwolenników aborcji.

Abp Depo podkreślał, że jesteśmy na co dzień świadkami, że przedstawiciele parlamentów świata, Europy i Polski oraz wspomagające ich środki społecznego przekazu, zdają się mieć pewność władzy nad sumieniami ludzkimi, ale bez odniesienia do Boga. – W ten sposób nasza tożsamość chrześcijańska jest ukazywana jako fanatyczna, pełna agresji, mowy nienawiści – powiedział hierarcha.

Zauważył, że to wszystko czyni się w imię wolności indywidualnego sumienia. – Czyli każdy z nas ma być bogiem i decydować o przekraczaniu wszelkich granic dobra i zła, prawdy i kłamstwa, życia i śmierci? – pytał metropolita częstochowski.

Duchowny podkreślił, że wobec pytań o to, jakie Kościół ma prawo, by mieszać się w życie prywatne ludzi, trzeba przypomnieć, że Kościół jest wspólnotą ludzi ustanowioną przez Boga, która bierze początek od Jezusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego. „Kościół nie jest jakimś lobby kulturowym zamierzchłego czasu, które rozpowszechnia jakąś ideologię, nie jest klubem towarzyskim, który przegłosowuje pewne prawdy” – podkreślał abp Depo.

Przypominał również, że „Ewangelia nie jest wymysłem ludzkim, a Kościół nie jest własnością prywatną biskupów, katolików praktykujących czy wierzących, a niepraktykujących”.

Metropolita częstochowski zaapelował, by każdy z nas zapytał samego siebie, czy ma być obojętny wobec utraty prawdziwej wolności i kierowania się człowieka ku odrzuceniu na wieki? Odpowiedział, że „nie możemy być obojętni, w imię wyższości woli Boga”. – Trzeba rozpocząć nową batalię zmagań kulturowych, aby zdemaskować niebezpieczeństwa pogańskich i ateistycznych zamierzeń, sprzeciwiających się ewangelii życia, a tym samym koncepcji człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci oraz godności kobiety i mężczyzny, a także sakramentu małżeństwa i samej rodziny – powiedział metropolita częstochowski.

– Podstawą naszych zmagań o godność i życie jest Jezus, który nigdy nie zwątpił w wartość każdej istoty ludzkiej – podkreślił kaznodzieja. Wezwał do odrzucenia grzechu i zachęcił do odważnego dzielenia się doświadczeniem wiary, zwłaszcza w 1050. rocznicę Chrztu Polski. – Trzeba odrzucić złego ducha, jego obietnice i jego sprawy, a dopiero potem przylgnąć do Chrystusa, bo On jest zwycięzcą szatana, grzechu, śmierci i piekła. Nie można przemilczeć zarówno osobistego, jak i wspólnotowego doświadczenia zbawienia, czyli wyzwolenia nas z grzechów przez Chrystusa – mówił abp Depo.

Podkreślił też, że „nie możemy nie mówić o tym, cośmy słyszeli od Jezusa i czego dotykają nasze ręce. Nie możemy żyć tak, jakby Chrystus nie istniał, jakby jego miłość nie objawiła się na Golgocie, a w naszej Ojczyźnie od 1050 lat. Szczególnie w tym miejscu, na Jasnej Górze, w miejscu zawierzenia naszych wspólnot i całego narodu – zaznaczył metropolita częstochowski.

We Mszy św. odprawionej przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Jasnogórskiej w intencji Ojczyzny, obrony życia i kształtu sumień Polaków, licznie uczestniczyli mieszkańcy Częstochowy, przedstawiciele ruchów i stowarzyszeń, w tym m.in. Akcji Katolickiej, Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, parlamentarzyści i pielgrzymi.

– Popieramy ochronę życia, życie to wartość największa. Chyba nie ma piękniejszej okazji, by podczas Mszy św. połączyć się modlitwą z tymi, którzy bronią życia, to miara naszego człowieczeństwa i powinność naszej Ojczyzny – mówili uczestnicy Eucharystii w obronie życia.

– Jasna Góra chce dzisiaj szczególnie włączyć się w ogólnokrajową modlitwę o ochronę życia, by stawić tamę walce diabła o nasze serca – powiedział o. Mariusz Tabulski, definitor generalny Zakonu Paulinów. – Tą modlitwą chcemy nie tylko prosić Pana Boga w obronie życia, ale i pomóc wszystkim, którzy błądzą, by mogli otworzyć swoje serce na wymiar wierności Bogu, bo większość tych, którzy dziś będą uczestniczyć czarnych marszach to ludzie ochrzczeni. To jest potworne oszustwo diabła, który doprowadza do takiej ślepoty, że człowiek nie chce bronić życia i jest jeszcze wyrazicielem śmierci, czego wyrazem zewnętrznym są czarne stroje – powiedział zakonnik.

Paulini przypominają, że obrona życia od poczęcia jest także wyrazem realizacji Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego, których autorem jest kard. Stefan Wyszyński, Prymas Tysiąclecia.

Na 15.30 zaplanowano pikietę pod hasłem „Poniedziałek po stronie życia”, która odbędzie się na placu Biegańskiego w Częstochowie.

Na Jasnej Górze od wielu już lat działa Centralny Ośrodek Krzewienia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego zagrożonego w łonie matki.

Dziś we wszystkich miastach Polski odbywają się modlitwy „o prawe sumienia i światło Ducha Świętego, dla wszystkich decydujących w Polsce o prawnej ochronie życia ludzkiego, od poczęcia do naturalnej śmierci”. Jest to odpowiedź na tzw. „czarny poniedziałek”, czyli ogólnopolski strajk kobiet w proteście przeciwko ewentualnemu zaostrzeniu ustawy aborcyjnej.

it / Częstochowa (KAI)