Jasna Góra: Zawierzenie Matce Bożej Światowego Spotkania Rodzin w Dublinie

20-07-2018
0
621

Kard. Seán Baptist Brady, emerytowany biskup Armagh w Irlandii odwiedził w piątek 20 lipca Jasną Górę. Kardynał wraz z grupą pielgrzymów zawierzył Maryi zbliżające się Światowe Spotkanie Rodzin w Dublinie pod przewodnictwem papieża Franciszka.

Kard. Seán Brady był prymasem Irlandii i przewodniczącym tamtejszej Konferencji Episkopatu. Z nominacji Benedykta XVI, w dniu 24 listopada 2007 został włączony do grona kardynałów prezbiterów z tytułem Santi Quirico e Giulitta.

Irlandzki kardynał przybył do Polski wraz z grupą pielgrzymów z czterech parafii, z dwóch diecezji, z północnej i południowej części swojego kraju. Sam na Jasnej Górze był już dwukrotnie.

Ks. kardynał przybył na Jasną Górę z zawierzeniem zbliżającego się Światowego Spotkania Rodzin w Dublinie pod przewodnictwem papieża Franciszka.

„Czuję się bardzo wdzięczny i niezwykle zaszczycony, że mogę być tu na Jasnej Górze, że mogę modlić się przed obrazem Matki Bożej, że mogę celebrować Mszę św. ze swoimi pielgrzymami. Dla wielu z nich jest to pierwsza wizyta na Jasnej Górze – wyznaje kard. Seán Brady – Celem wizyty jest ogarnięcie modlitwą zbliżającego się spotkania rodzin, które w przyszłym miesiącu będzie odbywać się w Irlandii. Ma to szczególne znaczenie zwłaszcza dzisiaj, kiedy rodzina, kiedy właściwie rozumiana definicja małżeństwa jest ewidentnie zagrożona, jest atakowana przez różne środowiska, dlatego przyjechałem, by zawierzyć tą intencję Matce Bożej w tym wspaniałym miejscu”.

„Przyjechałem tu również uczcić waszego świętego rodaka Jana Pawła II. Św. Jan Paweł II przyjechał do Irlandii w 1979 r., w tym samym roku, w którym przybył również po raz pierwszy do Polski. Papież powiedział, że w 1979 r. odwiedził trzy kraje bardzo ważne dla wiary katolickiej, była to właśnie Polska, Irlandia i Meksyk. Papież podkreślał, że Irlandia była mu bliskim krajem” – przypomniał kard. Brady.

Wizyta w Polsce związana jest także z Krakowem. Irlandzcy pielgrzymi planują odwiedzić m.in. Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, by oddać cześć św. Faustynie Kowalskiej. „Nasza pielgrzymka do Polski wiąże się z trzema wspaniałymi postaciami, jakie naród polski dał Kościołowi Powszechnemu czyli: św. Jan Paweł II, św. Faustyna Kowalska i św. Maksymilian Maria Kolbe. Są to święci na dzisiejsze czasy, którzy swoim wstawiennictwem mogą pomóc nam w naszych obecnym trudnościach” – stwierdza kardynał z Irlandii.

Rozmowę z kard. Seánem Brady przetłumaczył br. Karol Bilicz, paulin.

Kard. Seán Brady przewodniczył Mszy św. odprawionej w południe przed Cudownym Obrazem Matki Bożej. Eucharystię koncelebrowało czterech irlandzkich kapłanów.

o. Stanisław Tomoń, BPJG/ es

Fot: BPJG

BRAK KOMENTARZY