Ojciec Święty przekazuje serdeczne wyrazy łączności, życząc obfitych darów Ducha Świętego i umocnienia w łasce Bożej – napisał kard. Pietro Parolin w liście do abp. Józefa Kowalczyka, nuncjusza apostolskiego w Polsce w latach 1989–2010 i prymasa Polski w latach 2010–2014, arcybiskupa seniora archidiecezji gnieźnieńskiej. List został przekazany z okazji jubileuszu 80. urodzin abp. Kowalczyka.

Publikujemy tekst listu:

Jego Ekscelencja
Ks. Arcybiskup Józef KOWALCZYK
Prymas Polski Senior
GNIEZNO

Jego Świątobliwość papież Franciszek uczestniczy duchowo w radosnym Te Deum Waszej Ekscelencji z okazji 80-tej rocznicy urodzin, przypadających w dniu 28 sierpnia br. Za moim pośrednictwem przekazuje serdeczne wyrazy łączności, życząc obfitych darów Ducha Świętego i umocnienia w łasce Bożej. Wraz z Księdzem Arcybiskupem dziękuje Bogu za minione lata, gratulując dokonań, naznaczonych troską o sprawy Kościoła Powszechnego i Kościoła, który jest w Polsce.

Dziękuje szczególnie za pracę w Kongregacji ds. Dyscypliny Sakramentów i Kultu Bożego, za utworzenie i prowadzenie Sekcji Polskiej Sekretariatu Stanu po wyborze kard. Karola Wojtyły, św. Jana Pawła II, na Stolicę Piotrową, a później po święceniach biskupich i nominacji na Nuncjusza Apostolskiego w Polsce, za starania podejmowane przy wznawianiu relacji dyplomatycznych oraz zaangażowanie w rozbudowę Nuncjatury w Warszawie. Pragnie podkreślić zasługi Księdza Arcybiskupa położone w dziele przywrócenia w Polsce Ordynariatu Polowego, restrukturyzacji administracyjnej Kościoła w Polsce, przygotowania i ratyfikacji Konkordatu między Stolicą Apostolską i Rzeczpospolitą Polską. Wyraża wdzięczność za posługę Ekscelencji jako Metropolity Gnieźnieńskiego i Prymasa Polski.

Ojciec Święty wymieniając jedynie niektóre, ważniejsze dokonania, zawierza Księdza Arcybiskupa Chrystusowi Najwyższemu Pasterzowi i wyprasza w modlitwie opiekę i wstawiennictwo Maryi Matki Kapłanów na dalsze lata życia i posługi. Z serca udziela Ekscelencji Apostolskiego Błogosławieństwa, obejmując nim również wszystkich, wśród których podejmował i nadal podejmuje biskupie zadania, a szczególnie Uczestników obchodzonej rocznicy urodzin, Bliskich i Przyjaciół.

Ja również łączę się z Waszą Ekscelencją w dziękczynieniu zanoszonym do Boga, zapewniając o pamięci w sprawowanej Eucharystii.

Watykan, 24 sierpnia 2018 r.

Kard. Pietro Parolin,
Sekretarz Stanu

Zobacz też:
>>Kard. Dziwisz: Abp Józef Kowalczyk to wierny sługa jedności (homilia)
>>Fotorelacja z uroczystości jubileuszowych:

Jubileusz abp. Józefa Kowalczyka, 29.08.2018BPKEP

BRAK KOMENTARZY