Kard. Konrad Krajewski, jałmużnik papieski i prefekt Dykasterii ds. Posługi Miłosierdzia, przebywa w Ukrainie w imieniu papieża Franciszka. 17 września, wraz z m.in. bp. Janem Sobiło z Zaporoża, udał się na tereny przyfrontowe, aby udzielić pomocy humanitarnej ludności, która pozostała na miejscu.

Jak zaznaczył, przed wyjazdem do Orzechowa przestrzegano biskupów, aby na miejscu działać bardzo szybko, zostawiając żywność ludziom, którzy wcześniej zostali poinformowani o miejscu zbiórki.

Kard. Krajewski poinformował, że drugi transport humanitarny został ostrzelany przez wojska rosyjskie. Dzięki towarzyszącemu akcji humanitarnej żołnierzowi ukraińskiemu, jałmużnik papieski wraz z pozostałymi biskupami zostali przeprowadzeni do schronu antyrakietowego. Następnie udali się do kolejnego punktu, gdzie dzielili się żywnością z tamtejszymi mieszkańcami.

Jałmużnik papieski podkreślił, że oprócz rozdawania żywności, wręczał wszystkim napotkanym żołnierzom różańce od Ojca Świętego.

Po wydaniu niezbędnych artykułów, kard. Krajewski wrócił do Zaporoża, skąd w niedzielę uda się do Charkowa, aby modlić się nad zbiorowymi grobami.

 

BP KEP