Kard. Mamberti w Krakowie: Tylko w ponownym odkryciu chrześcijańskich korzeni tkwi szansa na budowanie pokoju

0
763

Postawa i nauczanie mons. Achillesa Rattiego przypomina nam, że tylko w ponownym odkryciu chrześcijańskich korzeni, tylko w wartościach wypływających z Osoby Jezusa Chrystusa, można upatrywać szansy na budowanie prawdziwego pokoju powiedział kard. Dominique Mamberti, prefekt Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej, w homilii Mszy Świętej w Katedrze na Wawelu, która kończy obchody 100. rocznicy przywrócenia relacji dyplomatycznych między Polską a Stolicą Apostolską.

Kard. Mamberti zauważył, że obchody jubileuszowe są opatrznościową okazją, aby ożywić więzy wiary, pokoju i przyjaźni łączące Stolicę Apostolską i Polskę.

W homilii nawiązał do postaci ks. prał. Achillesa Rattiego, pierwszego nuncjusza apostolskiego w niepodległej Polsce. „Postawa i nauczanie mons. Achillesa Rattiego przypomina nam, że tylko w ponownym odkryciu chrześcijańskich korzeni, tylko w wartościach wypływających z Osoby Jezusa Chrystusa, można upatrywać szansy na budowanie prawdziwego pokoju”.

Kard. Mamberti przypomniał także słowa św. Jana Pawła II wygłoszone w homilii inaugurującej jego posługę pasterza Kościoła powszechnego. „Bracia i Siostry! Nie obawiajcie się przyjąć Chrystusa i zgodzić się na Jego władzę! (…) Nie lękajcie się! Otwórzcie, anawet, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi! Jego zbawczej władzy otwórzcie granice państw, ustrojów ekonomicznych i politycznych, szerokich dziedzin kultury, cywilizacji, rozwoju. Nie lękajcie się! Chrystus wie, +co jest w człowieku+. Tylko On to wie!”.

W uroczystościach w Katedrze na Wawelu wzięli udział m.in. nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio, abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski, oraz kard. Stanisław Dziwisz.

W sobotę 23 listopada w Kopalni Soli „Wieliczka” odbył się uroczysty koncert „Wiara, nadzieja, miłość”, w którym również wziął udział gość z Watykanu.

Obchody 100-lecia przywrócenia relacji dyplomatycznych między Polską a Stolicą Apostolską rozpoczęły się 13 marca b.r. wraz z obchodami 100. rocznicy istnienia Konferencji Episkopatu Polski. Tego dnia uroczystej Eucharystii w Świątyni Opatrzności Bożej przewodniczył kard. Pietro Parolin, Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej. Następnie został wyemitowany jubileuszowy znaczek w ramach współpracy Poczty Polskiej i Watykańskiej. Z kolei 20 maja b.r. odbyła się uroczysta sesja naukowa na Uniwersytecie Warszawskim z udziałem abp. Paula Gallaghera, sekretarza ds. relacji z państwami w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej.

6 czerwca b.r. nastąpiło odsłonięcie pomnika abp. Achillesa Rattiego na terenie Nuncjatury Apostolskiej w Warszawie oraz mozaiki w kaplicy Nuncjatury. 15 sierpnia b.r. miała miejsce uroczysta Eucharystia na Wałach Jasnogórskich pod przewodnictwem abp. Jana Romeo Pawłowskiego, delegata ds. nuncjatur w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej. Przedostatnim wydarzeniem były obchody 100. rocznicy święceń biskupich ks. prał. Achillesa Rattiego, 28 października b.r. w Archikatedrze Warszawskiej, pod przewodnictwem kard. Mario Delpiniego, metropolity Mediolanu.

Stosunki dyplomatyczne między Polską a Stolicą Apostolską zostały wznowione w 1919 roku, po ponad 120 latach przerwy. 30 marca Stolica Apostolska w sposób formalny uznała istnienie odrodzonego państwa Polskiego. 6 czerwca ks. prał. Achilles Ratti został mianowany Nuncjuszem Apostolskim w Polsce i podniesiony do godności arcybiskupa. 19 lipca złożył listy uwierzytelniające na ręce Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego. Oznaczało to wznowienie pełnych relacji dyplomatycznych pomiędzy Rzecząpospolitą Polską a Stolicą Apostolską.

BP KEP / Archidiecezja Krakowska

Fot. Archidiecezja Krakowska

BRAK KOMENTARZY