„Jest to niezwykle ważna książka, by zrozumieć dziedzictwo Papieża Bergoglio, które ze sobą przyniósł. Dzięki tej książce możliwe jest rozpoznanie Papieża” – powiedział kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, podczas prezentacji książki pt. „Jorge Mario Bergoglio. Biografia intelektualna. Dialektyka i mistyka”, zorganizowanej przez Katolicką Agencję Informacyjną i Wydawnictwo Franciszkanów „Bratni Zew”.

„Przeczytałem tę książkę, choć nie jest to proste zadanie, gdyż zawiera ona głębokie analizy. Godziny nagrań stały się źródłem tej książki, stąd można ją nazwać po trosze autobiografią. To co urzekło mnie w książce to formacja jezuicka Papieża Franciszka, można powiedzieć pozytywne piętno formacji jezuickiej” – powiedział kard. Nycz podczas prezentacji.

Także autor książki, prof. Massimo Borghesi, zwrócił uwagę na to, że nie można zrozumieć Papieża Franciszka bez duchowości ignacjańskiej. Prof. Borghesi wyjaśnił także, iż zdecydował się napisać tę książkę w połowie 2016 roku, kiedy krytyka wobec Papieża Franciszka osiągnęła szczyt. „Krytycy Papieża nie tylko wątpili w ortodoksję Papieża, ale także w przygotowanie intelektualne. Śledziłem cztery lata jego pontyfikatu, czytałem wiele jego pism i postanowiłem napisać tę książkę. Była to reakcja na całe morze krytyki” – stwierdził prof. Borghesi.

„Jest to książka potrzebna całemu Kościołowi, gdyż jest to Papież niezrozumiany. W centrum jego życia jest wiara prosta, ale jednocześnie bardzo wykształcona, intelektualna” – zauważył ks. dr hab. Robert Woźniak z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

BP KEP