Kard. Nycz: mamy za co dziękować Bogu, pomimo trudnej sytuacji

07-06-2020
0
1033

„Ufamy, że w najbliższych miesiącach doczekamy się beatyfikacji Prymasa Wyszyńskiego, a najpóźniej za rok jego relikwie zostaną wprowadzone do Świątyni Opatrzności Bożej” – powiedział w niedzielę 7 czerwca kard. Kazimierz Nycz. Podczas XIII Święta Dziękczynienia przewodniczył głównej Mszy świętej. Hasłem tegorocznych obchodów są słowa „Dziękujemy i zawierzamy Bożej Opatrzności obecny czas Kościoła i świata”.

– To święto, choć skromniejsze, jest dzisiaj tak bardzo potrzebne, abyśmy w imieniu Kościoła i świata dokonali zawierzenia Bożej Opatrzności trudnego dziś, które przeżywa świat i każdy z nas. Jest ono potrzebne także, abyśmy zawierzyli przyszłość, aby stała się dla nas pomyślna i szczęśliwa – mówił w homilii metropolita warszawski.

Nawiązał też, do planowanej na ten dzień beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia, której termin został przełożony ze względu na epidemię koronawirusa. – Miał być dzień niezwykle uroczysty beatyfikacji sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia na placu Piłsudskiego. Uroczystość miała się kończyć procesją z relikwiami nowego błogosławionego do Świątyni Opatrzności Bożej, ale stało się inaczej – wspomniał.

Metropolita warszawski wyraził nadzieję, że odbędzie się ona w niedalekiej przyszłości. – Wierzę w to gorąco i chciałbym to wyznać także tutaj, że w najbliższych miesiącach doczekamy takiego dnia kiedy wiele tysięcy Polaków i gości z zagranicy będzie mogło na placu Piłsudskiego uczestniczyć w beatyfikacji kard. Wyszyńskiego a w następne Święto Dziękczynienia, a więc najpóźniej za rok, będzie dziękczynienie za tę beatyfikację. Miejmy nadzieję, graniczącą z pewnością wiary, że będzie to także połączone z procesją, w której relikwie Prymasa Tysiąclecia zostaną wprowadzone do panteonu polskich świętych i błogosławionych w Świątyni Opatrzności Bożej – mówił  kard. Nycz.

Zwrócił też uwagę słuchaczom, iż “mamy za co dziękować Bogu, pomimo trudnej sytuacji, a może nawet – jak się wyraził – w tej trudnej sytuacji”. Zachęcał, by zawierzać Bogu “nas samych, nasze rodziny, Kościół, Polskę i cały świat”.

Podczas obchodów XIII Święta Dziękczynienia kard. Nycz zaproponował darczyńcom Świątyni Opatrzności i wszystkim chętnym modlitwę na “Różańcu ze świętymi” propagowaną przez Centrum Opatrzności Bożej. – Można otrzymać dziesiątkę różańca, a w kolejnych latach z tych dziesiątek ułożyć cały różaniec i modlić się za wszystkie nasze sprawy – mówił o tej inicjatywie metropolita warszawski.

Na zakończenie podziękował Bogu, za “wszystkich, którzy przez ofiarę i modlitwę przez ostatnie lata budowali i zbudowali Świątynię Opatrzności Bożej”. – Jesteście przy tej świątyni, która jest wotum narodu nie tylko za Konstytucję 3 Maja, ale za wszystko, co wielkie w naszych dziejach, za wielkich Polaków XX wieku Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego – mówił.

– Dziś pragniemy zawierzyć przede wszystkim tych, którzy są dotknięci skutkami epidemii koronawirusa na świecie, w naszej Ojczyźnie i w Warszawie. Modlimy się, aby Bóg w swojej Opatrzności sprawił, że ta pandemia, która ciągle jeszcze nas dotyka, szybko przeminęła, by nas “zostawiła w spokoju” – podkreślił kard. Nycz.

– Modlimy się także o rychłą beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego, abyśmy następne Święto Dziękczynienia mogli obchodzić już z nowym błogosławionym, wielkim Prymasem Tysiąclecia, naszym Arcybiskupem – zakończył homilię.

Jak co roku, w Święto Dziękczynienia metropolita warszawski wypowiedział akt dzięczynienia i zawierzenia Opatrzności Bożej, po czym obecni w Świątyni złożyli wyznanie wiary.

W procesji z darami został wniesiony kosz z intencjami, które na XIII Święto Dziękczynienia nadesłali wierni z całej Polski. To ponad 7 tys. intencji modlitewnych, w których dziękują Opatrzności Bożej i chcą jej zawierzać swoje życie.

Z okazji Święta Dziękczynienia w prezbiterium Świątyni Opatrzności Bożej umieszczono relikwie i obrazy 14 polskich świętych i błogosławionych.

Tegoroczne obchody mają charakter przede wszystkim modlitewny. Ze względu na trwającą nadal epidemię koronawirusa nie zorganizowano w tym roku koncertu plenerowego i Miasteczka z atrakcjami dla dzieci. Wieczorem odbędzie się jeszcze spotkanie modlitewne a o godz. 21. 27 za pośrednictwem platformy internetowej do wideokonferencji uczestnicy tegorocznego święta zaśpiewają “Barkę” upamiętniając św. Jana Pawła II.

awo/archwwa.pl

BRAK KOMENTARZY