Msza św. beatyfikacyjna pod przewodnictwem kard. Marcello Semeraro z Watykanu rozpocznie się w katowickiej katedrze Chrystusa Króla o godz. 10:00. Organizatorzy zwracają uwagę na kilka praktycznych szczegółów.

Katedra będzie dostępna od godz. 8:00

– W katedrze będzie wyznaczona specjalna strefa dla zaproszonych gości oraz inne miejsca zarówno siedzące, jak i stojące dla chcących wziąć udział w uroczystości. Katedra będzie otwarta od godz. 8:00. Zachęcamy do wcześniejszego przybywania i zajmowania dostępnych miejsc – tłumaczy ks. Tomasz Wojtal, rzecznik archidiecezji katowickiej.

Przewidziane zostały także telebimy umożliwiające uczestnictwo w wydarzeniu osobom, które nie zmieszczą się w katedrze. – Pierwszy ustawiony będzie w krypcie katedry. Tam również będzie można zajmować miejsca od godz. 8:00. Drugi telebim będzie przygotowany na skwerze przed katedrą – mówi ks. Wojtal.

Organizatorzy przypominają, że wszystkich uczestników liturgii obowiązują podstawowe zasady sanitarne: dezynfekcja rąk (przy wejściu do katedry), zasłanianie ust i nosa maseczką.

Zachęca się do wcześniejszego przybywania do katedry i zajmowania dostępnych miejsc. Na godz. 9:00 zaplanowano czuwanie modlitewne przed beatyfikacją przygotowane m.in. przez Teatr Cordis z Jastrzębia.

Najlepiej dojechać komunikacją miejską

– Z punktu widzenia praktycznego i logistycznego na beatyfikację warto przybywać przede wszystkim komunikacją miejską. Do katedry można bardzo wygodnie dojechać tramwajami lub autobusami. To oszczędzi stresu przy poszukiwaniu miejsc parkingowych, których może zabraknąć – zauważa ksiądz rzecznik.

Osoby, które zdecydują się na przyjazd samochodami, będą mogły skorzystać z parkingów w rejonie Placu Sejmu Śląskiego oraz centrum handlowego „Belg”. Nie będzie natomiast możliwości zaparkowania pojazdów w pobliżu katedry tzn. na ulicach: Wita Stwosza, Plebiscytowej, Powstańców, Domina i Czempiela. – Rozwiązaniem mogą być także parkingi przy tzw. centrach przesiadkowych w dzielnicach Brynów, Załęże i Zawodzie z możliwością dojazdu do katedry dostępną komunikacją miejską – dodaje ks. Wojtal.

– Staramy się, aby wydarzenie było rzeczywiście dostępne dla tych wszystkich, którzy będą chcieli wziąć w nim udział. Liczymy, że sytuacja epidemiologiczna nie pokrzyżuje nam tych planów. Pamiętajmy o przestrzeganiu podstawowych zasad sanitarnych: dezynfekcja rąk (przy wejściu do katedry), zasłanianie ust i nosa maseczką, odpowiedni dystans – apeluje w imieniu organizatorów rzecznik.

Biuro Prasowe Archidiecezji Katowickiej / BP KEP