Rodzina, uchodźcy oraz tożsamość europejska to główne tematy kończącego się 10 kwietnia w Kolonii spotkania przedstawicieli Episkopatów Polski i Niemiec w Kolonii.

„Podejmowaliśmy tematy, które nas łączą. Dotyczą one przede wszystkim tożsamości europejskiej i tego jak należy podchodzić do spraw związanych z migracją i uchodźcami, a także kwestii dotyczącej toku «modus vivendi» w odniesieniu do dokumentu posynodalnego «Amoris laetitia»” – wyjaśnia ks. Jarosław Mrówczyński, zastępca sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski i sekretarz Zespołu ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Niemiec.

Problem nierozwiązanej dotąd trudnej sytuacji chrześcijan w Syrii oraz kwestia uchodźców w Europie stworzyły przedstawicielom obu episkopatów możliwość do wymiany doświadczeń. Podczas spotkania przedstawiono stanowisko KEP w tej sprawie. Wskazywano na potrzebę utworzenia korytarzy humanitarnych oraz omawiano szczegóły polskiego programu humanitarnego Caritas „Rodzina Rodzinie”.

Synteza wszystkich problemów poruszonych przez przedstawicieli Episkopatu Polski i Niemiec wskazuje jednoznacznie, że tożsamość europejska jest ściśle związana z wartościami chrześcijańskimi. „Generalnie rzecz biorąc rzeczywistość europejska wymaga odbudowy na fundamencie, na którym ta wspólnota została zbudowana, czyli na wartościach chrześcijańskich. W ten sposób Europa będzie mogła rozwijać się w sposób naturalny i harmonijny.

– obecnie zauważalny w Europie kryzys wynika z odejścia od wartości chrześcijańskich w życiu prywatnym i społecznym. Domu nie buduje się od dachu. Należy powrócić do fundamentów chrześcijańskiej aksjologi, na której oparli się ojcowie założyciele wspólnoty europejskiej – podsumowuje ks. Jarosław Mrówczyński.

W spotkaniu w Kolonii uczestniczyli abp Ludwig Schick z Bambergu, kard. Rainer Woelki, bp Wolfgang Ipolt oraz sekretarz Jörg Lüer. Polski Zespół ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Niemiec reprezentował kard. Kazimierz Nycz, bp Jan Kopiec, bp Tadeusz Lityński oraz ks. Jarosław Mrówczyński.

BP KEP