Krucyfiks z warszawskiej archikatedry trafił do konserwacji

0
1214

Z archikatedry warszawskiej zniknął krucyfiks z kaplicy Baryczków. – Jest bezpieczny – zapewnia ks. Mirosław Nowak, dyrektor Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, gdzie zabytkowy krucyfiks przechodzi konserwację. – Odwiedzający muzeum mogą zza szyby obserwować, jak przebiegają prace, które potrwają do października.

Obecnie krucyfiks Baryczków znajduje się w specjalnie przygotowanym dla prac konserwatorskich pomieszczeniu Muzeum Archidiecezji Warszawskiej. Figura Chrystusa została już zdjęta z krzyża, gdyż osobno będzie się odbywać konserwacja krzyża i osobno figury. Zostały też wykonane fotografie z podczerwieni. Prace konserwatorskie pod kierunkiem prof. Marii Lubryczyńskiej z Wydziału Konserwacji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie można podglądać już od poniedziałku 5 sierpnia.

Gdy zostaną zakończone, najprawdopodobniej jeszcze przez tydzień będzie można podziwiać odnowiony krucyfiks w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej – ma nadzieję dyrektor tej placówki. Potem odnowiony krucyfiks z honorami powróci do katedry.

W trakcie konserwacji figura Ukrzyżowanego zyska m.in. nową perukę. Konserwacja jest finansowana z dotacji ministerialnej i potrwa około 3 miesięcy.

Późnogotycki krucyfiks z archikatedry warszawskiej jest jednym z najbardziej znanych obiektów kultu w Warszawie. W XVI wieku został przywieziony z Niemiec, najprawdopodobniej z Norymbergi przez Jerzego Baryczkę .– Można powiedzieć, że jest to warszawski odpowiednik krucyfiksu królowej Jadwigi na Wawelu, stale otaczany kultem – od króla poczynając, poprzez osobistości państwowe, aż po mieszczan warszawskich – podkreśla ks. Nowak.

Szczególnym dowodem kultu tego krzyża były wydarzenia z czasów Powstania Warszawskiego. W 75. rocznicę walk powstańczych o Stare Miasto Muzeum Archidiecezji Warszawskiej będzie chciało przypomnieć niemal cudowną historię wyniesienia z katedry krucyfiksu Baryczków, który ostatecznie trafił do szpitala powstańczego w podziemiach kościoła św. Jacka na Nowym Mieście. Tam miała się zdarzyć ta wzruszająca historia o tym, jak kapelan szpitala, który w ciemnościach miał udzielać sakramentu namaszczenia umierającym Powstańcom, miał namaścić również Chrystusa z krzyża Baryczków – opowiada dyrektor Muzeum Archidiecezji Warszawskiej.

Obecnie w kaplicy Baryczków w archikatedrze warszawskiej została zawieszona cyfrowa kopia zabytkowego krzyża.

Za: www.archwwa.pl

fot. Muzeum Archidiecezji Warszawskiej

BRAK KOMENTARZY