Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski dla bp. seniora Tadeusza Rakoczego

0
1449

Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski został odznaczony bp senior Tadeusz Rakoczy, który przeżywa 25-lecie swoich święceń biskupich. W imieniu prezydenta RP order wręczył duchownemu minister Stanisław Szwed 29 kwietnia podczas specjalnego koncertu w Bielskim Centrum Kultury.

Na wydarzenie, które było swoistym wyrazem wdzięczności i szacunku w stosunku do długoletniego ordynariusza diecezji bielsko-żywieckiej, złożyły się występy muzyczne i taneczne beskidzkich zespołów regionalnych, premierowy pokaz filmu dokumentalnego oraz słowa życzeń skierowane przez niektórych zaproszonych gości.

Podczas koncertu sekretarz stanu w ministerstwie rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed wręczył biskupowi Rakoczemu Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. „Za wybitne osiągnięcia w pracy duszpasterskiej, za działalność na rzecz rozwoju społeczności lokalnej oraz dialogu ekumenicznego” – brzmiało uzasadnienie decyzji prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Specjalny list z gratulacjami przesłała także premier Beata Szydło. „Pozostaje ksiądz biskup wzorem społecznego zaangażowania i duszpasterskiej ofiarności” – napisała szefowa rządu, która do życzeń dołączyła także prezent – obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem.

Oficjalne życzenia na scenie złożyli 79-letniemu hierarsze także niektórzy z obecnych na uroczystym koncercie gości – senator Andrzej Kamiński, rektor Akademii Techniczno-Humanistycznej (ATH) w Bielsku-Białej prof. Jarosław Janicki, prezydent Bielska-Białej Jacek Krywult.

Bp Roman Pindel składając życzenia swemu poprzednikowi w funkcji ordynariusza, odwołał się do słów Psalmu 90 – „Naucz nas liczyć dni nasze, abyśmy zdobyli mądrość serca”. Duchowny zwrócił uwagę, że chrześcijańska interpretacja tych wersów każe w nich upatrywać zachętę, by dostrzegać w upływie czasu „znaki i przejawy łaskawości Boga, dobroci doznawanej od innych oraz dobra, jakie udało się uczynić wobec innych ludzi”.

„Chcemy powtarzać dziś te słowa i odnajdywać w sercu mądrość wdzięczności. Takiego liczenia dni naszych i odnajdywania mądrości serca życzę dostojnemu jubilatowi” – podkreślił bp Pindel.

Sam jubilat, wyraźnie wzruszony, dziękował za wypowiedziane słowa i zaprezentowane występy artystyczne. „Myślę, że tej nocy już nie zasnę. To, co zobaczyłem dziś, nie pozwoli mi zamknąć oczu, lecz będzie pobudzać do wdzięcznej myśli i modlitwy” – dodał bp Rakoczy, który pod koniec uroczystości usiadł na specjalnym fotelu ustawionym na scenie.

Podczas koncertu w BCK odbyła się premiera filmu dokumentalnego o bp. Tadeuszu Rakoczym, jaki zrealizowała Bernadetta Cich przy współudziale ks. prof. Tadeusza Borutki. W filmie, opartym na osobistych wspomnieniach ludzi znających duchownego, nie zabrakło m.in. wypowiedzi luterańskiego biskupa seniora Pawła Anweilera i byłego metropolity krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza.

W części artystycznej wystąpiły zespoły z różnych części diecezji bielsko-żywieckiej: „Hajduki” z Oświęcimia, „Pilsko” z Żywca, „Bielsko” BCK z Bielska-Białej, „Równica” z Ustronia oraz Zespół Tańca i Piosenki „Jarzębinki”. Na trombicie i drumli zagrał oraz zaśpiewał Joszko Broda. Odczytano wiersz Kazimierza Węgrzyna dedykowany byłemu pasterzowi diecezji. Artyści zaśpiewali takie utwory jak: „Łzy matki” czy „Uwielbiam Twoje imię, Panie”, oraz znane pieśni regionalne: „To i Hola” czy „Ziymio rozstomiło”. Odtańczono tańce łowickie i krakowskie, kujawiaki i oberki. Na koniec, po hucznym „Sto lat” dla obdarowanego kwiatami biskupa Rakoczego, wykonawcy odśpiewali wspólnie z publicznością „Barkę”.

Tadeusz Rakoczy urodził się w 1938 roku w Gilowicach koło Żywca. Po ukończeniu miejscowej szkoły podstawowej oraz liceum ogólnokształcącego w Żywcu przez rok pracował w Bielskim Przemysłowym Zjednoczeniu Budowlanym. Wstąpił wkrótce do Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie. Był wikariuszem w parafii Ofiarowania NMP w Wadowicach. W 1967 roku został prefektem seminarium. Studiował na Uniwersytecie Gregoriańskim i w Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie, gdzie uzyskał tytuł licencjata w dziedzinie nauk biblijnych.

Był duszpasterzem jednej z włoskich parafii oraz pracował jako duchowy przewodnik polskich środowisk emigracyjnych we Francji. Od 1979 roku wraz z ks. Józefem Kowalczykiem, przyszłym nuncjuszem apostolskim w Polsce, organizował polską sekcję Sekretariatu Stanu.

25 marca 1992 roku Jan Paweł II mianował ks. prałata Rakoczego biskupem ordynariuszem diecezji bielsko-żywieckiej. 26 kwietnia 1992 roku, w Bazylice św. Piotra w Watykanie papież Jan Paweł II udzielił mu święceń biskupich.

Uroczysty ingres hierarchy do katedry pw. św. Mikołaja w Bielsku-Białej, odbył się 9 maja 1992 roku, natomiast do konkatedry w Żywcu – 30 maja 1992 roku.

Jego zawołaniem biskupim są słowa z Listu do Efezjan: In aedificationem Corporis Christi – Ku budowaniu Ciała Chrystusowego (por. 4, 13).

Od ponad trzech lat bp Rakoczy przebywa na emeryturze.

rk/KAI

Zdjęcie ilustracyjne: twitter.com/bpRomanPindel

BRAK KOMENTARZY