Z udziałem abpa Wojciecha Polaka, Prymasa Polski, w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu Starym odbyły się  rekolekcje pracowników Kurii i Trybunału Metropolitalnego w Gnieźnie (16-17.02).

Dwudniowe spotkanie skupione było wokół osoby bł. bp. Michała Kozala, biskupa pomocniczego włocławskiego w latach 1939-1943, który podczas II wojny światowej zginął w obozie koncentracyjnym w Dachau.

„Te rekolekcje odbywają się kilka dni przed setną rocznicą święceń kapłańskich bł. bpa Kozala, a ponieważ jego osoba łączy trzy diecezje metropolii gnieźnieńskiej – Gniezno, Włocławek i Bydgoszcz – stąd refleksja w oparciu o osobę błogosławionego. Myślę, że to nie jest postać ważna tylko dla duchownych czy przygotowujących się do kapłaństwa, ale przemawia także do nas wszystkich. Dlatego chcemy dziś przypomnieć postać tego wielkiego Polaka” – wyjaśnił Prymas Polski.

Temat przewodni rekolekcji były słowa „Będziecie moimi świadkami” zaczerpnięte ze świadectw osób, które przeżyły gehennę obozu koncentracyjnego w Dachau. Rozważania prowadził ks. Artur Niemira, kanclerz kurii diecezjalnej we Włocławku.

„Bł. bp Michał Kozal jest postacią, która pokazuje, że miłość posunięta do granic heroicznego świadectwa, możliwa jest w życiu każdego człowieka – kapłana, osoby konsekrowanej, człowieka świeckiego. Wierność Chrystusowi przemienia serce człowieka, co na drodze wielkopostnego nawrócenia jest bardzo ważne, a jednocześnie daje moc do tego, aby Chrystusa naśladować, by być Jego świadkiem w codzienności” – podkreślił ks. Niemira.

W ćwiczeniach duchowych uczestniczyło ponad 30 pracowników Kurii i Trybunału Metropolitalnego w Gnieźnie – księży, sióstr zakonnych oraz osób świeckich. Od 2014 roku rekolekcje mają charakter wyjazdowy i organizowane są w różnych miejscach kultu maryjnego w Polsce. W tym roku, w kontekście ubiegłorocznego Jubileuszu 50. rocznicy koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Licheńskiej, miejscem ich przeżywania zostało wybrane Sanktuarium Maryjne w Licheniu Starym.

 Robert Adamczyk Biuro Prasowe Sanktuarium

BRAK KOMENTARZY