„Pokój! Pokój dalekim i bliskim!” to hasło tegorocznego Dnia Judaizmu, który w Kościele Katolickim obchodzony jest 17 stycznia. W tym roku, po raz pierwszy w Łodzi, obchody te będą miały wyjątkowy charakter, gdyż zostaną przygotowane we współpracy Archidiecezji Łódzkiej i Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Łodzi.

– Bardzo serdecznie zapraszam na wydarzenie popołudniowe, które odbędzie się w namiocie postawionym w miejscu, gdzie kiedyś stała Wielka Synagoga. Chcemy tam razem się spotkać w refleksji biblijnej i wspólnej modlitwie o pokój. Będzie tam też okazja, aby wspomnieć jakie miejsce wspólnota żydowska zajmowała w kulturze i wierze naszego miasta. – na wspólne świętowanie tego dnia gorąco zaprasza Abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki.

 


 

Program obchodów przewiduje trzy spotkania:

  • Przedpołudniowe – konferencja naukowa

godzina 9.00 – konferencja naukowa w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi (ul. Świętego Stanisława Kostki 14):

Chrześcijanie wobec Żydów – wczoraj i dziś: Arcybiskup dr hab. Grzegorz Ryś, Metropolita Łódzki,
Łódź żydowska. Od początku do dziś: dr Joanna Podolska, Dyrektor Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi,

Fenomen łódzkiego getta: dr Adam Sitarek, Uniwersytet Łódzki;

  • Popołudniowe – modlitwa i refleksja

godzina 17.30 – główne obchody Dnia Judaizmu w Łodzi w namiocie ustawionym w miejscu, w którym stała Wielka Synagoga (al. Tadeusza Kościuszki 2);

  • Wieczorne – kulturalne

godzina 20.00 – spektakl w Teatrze Nowym (ul. Więckowskiego 15) Fabryka muchołapek, autorstwa i w reżyserii Andrzeja Barta.

Na wszystkie spotkania związane z obchodami łódzkiego Dnia Judaizmu wstęp wolny!