Luteranie z Finlandii z wizytą w Sekretariacie KEP

13-06-2017
1079

Arcybiskup ewangelicko-luterańskiego Kościoła Finlandii dr Kari Mäkinen z żoną Eija Mäkinen, także duchowną tego Kościoła oraz dyrektorem Departamentu Spraw Zagranicznych Kościoła ks. dr. Kimmo Kääriäinenem złożyli we wtorek wizytę w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski. Z gośćmi z Finlandii spotkał się  bp Krzysztof Nitkiewicz, przewodniczący Rady ds. Ekumenizmu Konferencji Episkopatu Polski.

Rozmowa dotyczyła m.in. obchodów 500-lecia Reformacji oraz współpracy ekumenicznej między Kościołami. Poruszono również kwestię pomocy uchodźcom i migrantom.

–  Takie spotkania są szczególnie cenne. Czujemy się sobie bliscy poprzez wiarę w Chrystusa i wspólne chrześcijańskie dziedzictwo – mówił bp Nitkiewicz.  Dodał, że do wspólnych celów Kościołów należy m.in. pielęgnowanie i budzenie wrażliwości na bliźniego, szczególnie człowieka w potrzebie oraz pomoc chrześcijanom, którzy cierpią na całym świecie.

Abp Mäkinen podkreślał, że co roku w dzień św. Henryka, przedstawiciele Kościoła ewangelicko-luterańskiego Finlandii udają się do Rzymu, gdzie spotykają się z papieżem.

Uczestniczący w spotkaniu prezes Polskiej Rady Ekumenicznej bp  Jerzy Samiec wskazywał, że współpraca Kościoła katolickiego z Polską Radą Ekumeniczną przebiega bardzo dobrze.

BP KEP/ BP KEA

Zdjęcie ilustracyjne: Eliza Bartkiewicz/BP KEP