Lwów: O. Edward Kawa OFM przyjął święcenia biskupie

21-06-2017
0
3006

We Lwowie 21 czerwca święcenia biskupie przyjął biskup pomocniczy archidiecezji lwowskiej franciszkanin o. Edwarda Kawa. Głównym konsekratorem był metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki, współkonsekratorami zaś nuncjusz apostolski na Ukrainie abp Claudio Gugerotti oraz biskup charkowsko-zaporoski Stanisław Szyrokoradiuk.

„Nie życzymy ci męczeństwa, ale oczekujemy, że będziesz umacniał nas silną wiarą, że będziesz płonął miłością i staniesz się posłańcem pokoju. Wydaje się, że takiej drogi oczekuje od ciebie nie tylko Kościół w Ukrainie, ale również Zakon Franciszkański” – życzył abp Mieczysław Mokrzycki nowemu biskupowi pomocniczemu, który od swoich współbraci franciszkanów otrzymał pierścień z relikwiami franciszkańskich męczenników z Peru, błogosławionych Michała i Zbigniewa.

„Trudne zadanie postawił Kościół wobec nowego biskupa. Wierzę jednak, że nie pozostawia go w tym zadaniu w osamotnieniu” – powiedział na zakończenie homilii abp Mokrzycki,  prosząc zebranych o towarzyszenie nowemu biskupowi i wspieranie go.

Bp Edward  Kawa urodził się 17 kwietnia 1978 r. w Mościskach na Ukrainie, w  rodzinie polskiej. Ma troje rodzeństwa, w tym starszego brata, także franciszkanina. Po maturze, w wieku 17 lat, poprosił o przyjęcie do zakonu.

W 1995 r. rozpoczął postulat w Chęcinach k. Kielc. W latach 1996-1997 odbył nowicjat w Kalwarii Pacławskiej k. Przemyśla i został dopuszczony do złożenia czasowych ślubów zakonnych. Studia filozoficzne ukończył w Wyższym Seminarium Duchownym Franciszkanów w Krakowie (1997-1999), a studia teologiczne – w Sankt Petersburgu w Rosji (1999-2003). Tam, w  2003 r. otrzymał święcenia kapłańskie.

W latach 2003-2005 posługiwał jako wikariusz parafii w Boryspolu; 2005-2009 – przełożonym wspólnoty i proboszczem parafii w Kremenczuku; następnie do 2010 r. przebywał w Boryspolu; a przez dwa kolejne lata w parafii w Maćkowcach. W latach 2012-2016 ponownie był przełożonym wspólnoty i duszpasterzem w Boryspolu, a od 2016 r. – we Lwowie.

O. Edward Kawa od 2008 r. pełnił także funkcję delegata prowincjalnego na Ukrainie.

RV/KAI/BPKEP

Zobacz też:

>>Homilia Metropolity Lwowskiego abp. Mieczysława Mokrzyckiego podczas uroczystości sakry biskupiej biskupa Edwarda Kawy OFMConv

Fot. www.pl.radiovaticana.va/news/

BRAK KOMENTARZY