Metropolita Poznański udzielił dyspensy na piątek 4 maja

0
1962

Abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański, udzielił dyspensy od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w piątek 4 maja 2018 roku na terenie Archidiecezji Poznańskiej.

Podczas 378. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbyło się 13 i 14 marca w Warszawie, biskupi podjęli m.in. kwestię udzielenia dyspensy od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w piątek 4 maja. Decyzja o ewentualnym udzieleniu dyspensy na ten dzień w poszczególnych diecezjach leży w gestii biskupów diecezjalnych. Abp Stanisław Gądecki udzielił takiej dyspensy na terenie archidiecezji poznańskiej.

***

Biskup diecezjalny może podjąć decyzję o udzieleniu dyspensy w oparciu o kanon 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego (KPK). Czytamy w nim: „Biskup diecezjalny może dyspensować wiernych – ilekroć uzna to za pożyteczne dla ich duchowego dobra – od ustaw dyscyplinarnych, tak powszechnych, jak i partykularnych, wydanych przez najwyższą władzę kościelną dla jego terytorium lub dla jego podwładnych, jednak nie od ustaw procesowych lub karnych ani od których dyspensa jest specjalnie zarezerwowana Stolicy Apostolskiej lub innej władzy”.

archpoznan.pl/ BP KEP

BRAK KOMENTARZY