3 marca – pamięć o ofiarach pedofilii skrzywdzonych przez duchownych i świeckich

03-03-2017
2700

Należy pamiętać o cierpieniu osób, które doświadczyły molestowania seksualnego – ze strony duchownych czy świeckich – napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w specjalnym komunikacie ws. modlitwy i pokuty w intencji ofiar pedofilii wydanym 18 lutego.

Ojciec Święty Franciszek prosił o ustanowieniu dnia modlitwy i pokuty w intencji ofiar nadużyć seksualnych. Polscy biskupi wyznaczyli na ten dzień pierwszy piątek Wielkiego Postu, który przypada 3 marca.

>>Komunikat Przewodniczącego KEP

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik podkreśla, że każdy przypadek nadużycia jest o jednym za dużo. – Po raz kolejny Kościół apeluje: „zero tolerancji dla pedofilii” – mówi.

Jak przypomina Rzecznik Episkopatu, szczegółowe wytyczne odnośnie postępowania w sprawach dotyczących molestowania seksualnego nieletnich Kościół w Polsce opracował, z własnej inicjatywy, już w 2009 roku. Obecnie obowiązują uaktualnione wytyczne, które zostały zatwierdzone w 2015 roku przez Stolicę Apostolską. Są one bardziej restrykcyjne niż przepisy polskiego Kodeksu karnego.

Inicjatywa modlitwy poświęconej ofiarom wykorzystywania seksualnego nieletnich nie będzie pierwszą w Polsce. W 2014 roku miało bowiem miejsce w Krakowie czuwanie w intencji wszystkich skrzywdzonych, z modlitwą przebłagalną za grzech pedofilii. Z ramienia Episkopatu zorganizowało je Centrum Ochrony Dziecka, które zajmuje się m.in. kwestią szkoleń dla osób odpowiedzialnych za programy prewencji nadużyć seksualnych.

Poprzez inicjatywy Centrum Ochrony Dziecka, a także ustanowienie dnia modlitwy i pokuty w intencji ofiar nadużyć seksualnych i organizowane w tym dniu Drogi Krzyżowe Kościół zachęca wszystkie środowiska do zwrócenia uwagi na bezpieczeństwo dzieci i młodzieży.

BP KEP

Zobacz też:
Rozważania drogi krzyżowej na 3 marca
Tekst Wytycznych KEP (pdf)
Tekst dokumentu dotyczącego prewencji nadużyć (pdf)
Centrum Ochrony Dziecka
Wypowiedzi KEP ws. nadużyć w Kościele (WIDEO)