Abp Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski 31 grudnia o godz. 18.00 w katedrze  poznańskiej będzie przewodniczył Mszy św. na zakończenie Roku Pańskiego 2018.

***
Ostatni dzień roku kalendarzowego przypada w dniu św. Sylwestra. Imię Sylwester nosiło trzech papieży. Chwały ołtarzy dostąpił pierwszy z nich. Pontyfikat św. Sylwestra I trwał 21 lat i 11 miesięcy. Sylwester I urodził się w drugiej połowie III wieku w Rzymie. Biskupem Rzymu został wybrany 31 grudnia 314 r. Za czasów jego pontyfikatu odbyło się m.in. pierwsze w historii Kościoła zgromadzenie episkopatu (I sobór powszechny) w 325 r. W 330 r. cesarz Konstantyn (311-337) ufundował dla rzymskiej gminy chrześcijańskiej m.in. Bazylikę św. Piotra na Wzgórzu Watykańskim i Bazylikę Zbawiciela na Lateranie. Papież Sylwester I dokonał uroczystej konsekracji tych Bazylik i od tego czasu każdą świątynię konsekrowano w podobny sposób. Papież Sylwester I zmarł 31 grudnia 335 r. Jego święto obchodzi się od V wieku. Grecy obchodzą je 2 stycznia. Śmiertelne szczątki Papieża spoczęły w Katakumbach św. Pryscylli, gdzie w VII w. wystawiono ku jego czci bazylikę.

Ikonografia przedstawia św. Sylwestra w papieskim stroju pontyfikalnym lub jako papieża w tiarze i czerwonym płaszczu. Jego atrybutami są: kościół, księga, trzyramienny krzyż, paliusz, tiara, wąż z książką, smok u stóp.

www.brewiarz.pl/archpoznan.pl

BRAK KOMENTARZY