Ograniczenie handlu w niedzielę, sprawy dotyczące materii Eucharystii, przygotowań do 100. rocznicy odzyskania niepodległości oraz inicjatywa „Różaniec do granic” to tematy spotkania biskupów diecezjalnych. Obradują oni w przeddzień głównych obchodów 300-lecia Koronacji Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze.

Biskupi diecezjalni rozpoczęli spotkanie w Bibliotece Jasnogórskiej w piątek 25 sierpnia o godz. 11.00. Podczas obrad po raz kolejny dyskutują o obywatelskim projekcie ustawy zgłoszonej przez NSZZ Solidarność ws. ograniczenia handlu w niedzielę. Drugą kwestią podejmowaną przez Radę Biskupów Diecezjalnych jest sprawa dotycząca materii Eucharystii. Chodzi o wyrażenie troski Kościoła, by wino i chleb używane do sprawowania Eucharystii były przygotowywane zgodnie z przepisami, które obowiązują w Kościele.

Przed obradami Rady Biskupów Diecezjalnych, w piątek, 25 sierpnia na dziedzińcu jasnogórskim odbył się briefing dla mediów. Z dziennikarzami spotkali się: ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Episkopatu Polski; o. Sebastian Matecki, rzecznik Jasnej Góry i o. Michał Legan, koordynator widowiska „Jasna Góra – polska Kana”, które odbędzie się jutro na Jasnej Górze.

Ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Episkopatu Polski, mówił m.in. o potrzebie cieszenia się prawem do odpoczynku w dzień świąteczny. – Ostatnio księża biskupi napisali w liście na Tydzień Wychowania, żeby rodzicie mieli czas dla dzieci, ale żeby też dzieci miały czas dla rodziców i nie tylko oglądały swój smartfon. Jest to kwestia wolnego czasu i budowania wspólnoty rodzinnej, właśnie w niedzielę – mówił.

Ks. rzecznik zachęcił także do włączenia się w Inicjatywę „Różaniec do granic” na zakończenie obchodów 100. rocznicy objawień fatimskich, kiedy to Polacy udadzą się na granice kraju, by modlić się o ratunek dla swojej Ojczyzny i całego świata.

Podczas konferencji o. Michał Legan, paulin, koordynator widowiska „Jasna Góra – polska Kana”, które odbędzie się jutro na Jasnej Górze, zaprosił wszystkich do uczestnictwa w tym niezwykłym wydarzeniu. Zaproszenie skierował do pielgrzymów i mieszkańców archidiecezji, a także do telewidzów – koncert będzie transmitowany przez Telewizję Polską w programie 1 oraz przez Telewizję Polonia.

O. Sebastian Matecki, rzecznik Jasnej Góry zaprosił z kolei wszystkich Polaków do uczestnictwa w jutrzejszych obchodach uroczystości Matki Bożej Jasnogórskiej, będących jednocześnie kulminacją trwającego jubileuszu 300-lecia Koronacji Cudownego Obrazu.

www.jasnagora.com/BP KEP

Zobacz też:
>>WIĘCEJ o tematyce spotkania

Fot. Mazur/BPKEP