Pod hasłem nadziei przeżywamy drugi dzień triduum przygotowującego do Aktu Zawierzenia Polskich Parafii Matce Bożej Królowej Polski. Parafie dokonają go w uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej 26 sierpnia. Jest to kolejny etap obchodów 1050-lecia Chrztu Polski.

– W drugim dniu triduum – przygotowania do Aktu Zawierzenia naszych Parafii Matce Bożej zgłębiamy temat nadziei. To Maryja uczy nas w różnych, często trudnych okolicznościach, zwracać się do Pana Boga i szukać u Niego Pomocy – podkreśla o. Marian Waligóra OSPPE, przeor Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze.

Zauważa on, że w Kanie Galilejskiej to Maryja „wyprosiła pomoc Jezusa – Jego pierwszy cud – ufała, miała nadzieję, że On nie odrzuci prośby Matki.  Dziś nam, sługom wesela w Kanie, mówi „byśmy czynili wszystko cokolwiek nam powie” jej Syn. Byśmy z nadzieją patrzyli w niebo, skąd przyjdzie nam pomoc”. – Rozpalajmy nasze serca nadzieją, że Pan z miłością dotknie naszej osobistej historii, historii naszej ziemi, i przyjdzie upragniona przemiana – zachęca w drugim dniu przygotowań do Aktu Zawierzenia Polskich Parafii Matce Bożej Królowej Polski Przeor Jasnej Góry.

Zgodnie z propozycją Komisji Duszpasterskiej Konferencji Episkopatu Polski każdemu z dni triduum towarzyszą kolejne z trzech cnót boskich: wiara, nadzieja i miłość. W celebracji Słowa Bożego w każdym dniu przygotowań zapala się jubileuszową świecę, a następnie śpiewa się pieśń „Bogurodzica”. W drugim dniu triduum, kiedy wierni rozważają cnotę nadziei, świeca wskazuje na obecność we wspólnocie modlącego się Kościoła Chrystusa, który przyszedł, aby spełnić pragnienia i nadzieje ludzkości oraz Maryi jako nauczycielki nadziei.

Posłuchaj wypowiedzi Rzecznika KEP:

BP KEP

BRAK KOMENTARZY