Jesteśmy bardzo wdzięczni, że Polska podjęła trud bycia gospodarzem tejże konferencji. Mamy nadzieję, że prace podczas tego wydarzenia pozwolą nam poczynić jeszcze większe postępy – powiedział o. Hans Zollner SJ, członek Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich, podczas briefingu na międzynarodowej konferencji o ochronie małoletnich w Kościołach Europy Środkowo-Wschodniej, która odbywa się w dniach 19-22 września br. w Warszawie.

O. Zollner SJ podkreślił, że trzy lata temu została powzięta decyzja, aby konferencje odbywały się również poza Rzymem i aby w pierwszej kolejności skoncentrować się na regionie Europy środkowo-wschodniej. „Zamiarem Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich było zachęcenie Kościołów z tej części świata, aby podjąć pracę na rzecz osób zranionych, która będzie koncentrowała się na wysłuchaniu ofiar, ale też na innych inicjatywach, ażeby środki ochrony były nie tylko skodyfikowane, ale by mogły zostać wcielone w życie” – zauważył.

O. Zollner SJ przyznał, że decyzja, aby konferencja odbywała się w Warszawie, zapadła dwa lata temu, ale trzeba ją było przekładać trzykrotnie ze względu na pandemię. „Chcieliśmy ją zorganizować w formie stacjonarnej, bo o takich tematach jak wykorzystywanie seksualne trudno jest mówić uczestnicząc w spotkaniu na zoomie. Jako Papieska Komisja ds. Ochrony Małoletnich, chcieliśmy, aby gospodarzem była Polska, gdyż Polska jest największym krajem katolickim w tym regionie i ma największe zaplecze instytucjonalne. Jesteśmy bardzo wdzięczni, że Polska podjęła trud bycia gospodarzem tejże konferencji. Mamy nadzieję, że prace podczas tego wydarzenia pozwolą nam poczynić jeszcze większe postępy” – podkreślił.

S. Agnieszka Jarkowska SCdSC, polska zakonnica posługująca na Słowacji, opowiedziała o pracy prewencyjnej, tworzeniu procedur oraz pracy z ofiarami, która polega na pracy duchowej i terapeutycznej. „Przyjechałam na tę konferencję z przekonaniem, że z jednej strony nic się od razu nie zmieni, ale również z nadzieją, że możemy wymienić się doświadczeniami i wspierać się” – zauważyła.

„Dzięki kontaktom, które się nawiązywały, rosło pragnienie międzynarodowego spotkania. Mamy w dużej mierze wspólną historię i wspólne doświadczenie oraz pewne opóźnienie w podjęciu pracy w kwestii ochrony dzieci i młodzieży” – ocenił o. Adam Żak SJ, koordynator KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży oraz dyrektor Centrum Ochrony Dziecka. Dodał, że w krajach naszego regionu powstały centra z programami prewencyjnymi w kwestii ochrony małoletnich. „Są to znaki, że mamy swoje doświadczenie, możemy się już nim wymieniać i nie musimy już tylko uczyć się od Ameryki czy Irlandii” – zaznaczył.

BP KEP

Konferencja o ochronie małoletnich - Konferencja Prasowa - Warszawa, 20 września 2021 r.