Założenia programu duszpasterskiego na lata 2019-2022 oraz formy zaangażowania Kościoła w obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości – to niektóre punkty spotkania Komisji Duszpasterstwa KEP, która obradowała w środę i czwartek w siedzibie Caritas Polska w Warszawie.

W trakcie dwudniowych obrad Komisja Duszpasterstwa KEP omawiała kolejny etap realizowanego właśnie programu duszpasterskiego „Duch, który umacnia miłość”. Komisja opracowuje wskazówki dotyczące drugiego roku tego programu, który zacznie obowiązywać od Adwentu 2018 i będzie się koncentrować na darach Ducha Świętego i owocach Jego działania.

Istotne jest zwłaszcza budowanie jedności, wspólnoty, porozumienia oraz wnoszenie pokoju w rzeczywistość świata. „To jest zadanie ludzi Ducha Świętego” – podkreślił w rozmowie z KAI przewodniczący Komisji Duszpasterstwa KEP abp Wiktor Skworc.

Arcybiskup przypomniał wezwanie św. Jana Pawła II wypowiedziane w Warszawie podczas pierwszej pielgrzymki do Polski w 1979 r.: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!”. – To nie było wezwanie do bezczynności, a przyjdzie Duch Święty i posprząta. On ma tutaj ludzi otwartych na Niego, którzy potrafią zmieniać struktury na bardziej ewangeliczne, bardziej ludzkie – wyjaśnił abp Skworc.

W programie obrad jest także dyskusja nad szkicem do programu duszpasterskiego na lata 2019-2022. Tematem ma być Eucharystia. „Chodzi nam o wydobycie i podkreślenie sakramentów inicjacji chrześcijańskiej” – zaznacza abp Skworc, przypominając, że w poprzednie programy dotyczyły chrztu i bierzmowania.

Podczas obrad Komisji odbyła się też dyskusja nad formą ogólnopolskich kościelnych obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Kościół będzie się włączał w uroczystości jubileuszowe – rozłożone na cały rok 2018 – na szczeblu zarówno parafialnym, jak też diecezjalnym i ogólnopolskim – zapowiedział w rozmowie z KAI abp Wiktor Skworc.

Zapewnił, że każda diecezja przygotowuje kalendarium wydarzeń związanych z 100. rocznicą niepodległości. Jest to uzasadnione tym bardziej, że – jak przypomniał abp Skworc – zmaganie o niepodległość było obecne w każdym zakątku ziem polskich.

Episkopat Polski przygotuje też list pasterski z okazji obchodów rocznicowych. Dokument będzie odczytywany we wszystkich kościołach w niedzielę 11 listopada, dokładnie w dniu, gdy przypadnie 100. rocznica odzyskania niepodległości i nastąpi kulminacja obchodów państwowych.

KAI/BPKEP

BRAK KOMENTARZY