W Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie w piątek, 5 października, obradowała Krajowa Rada ds. Duszpasterstwa Kobiet oraz diecezjalni duszpasterze kobiet. Spotkaniu przewodniczył bp Wiesław Szlachetka, delegat KEP ds. duszpasterstwa kobiet. 

Podczas spotkania prof. Jadwiga Puzynina, językoznawca z UW, swoją wypowiedź poświęciła dobrej komunikacji w rodzinie oraz roli kobiet w tym zakresie. Prof. Maria Ryś, psycholog z UKSW, kontynuowała temat komunikacji w rodzinie i społeczeństwie, wskazując na narzędzia i programy opracowane przez G. Chapmana i M. Rosenberga. O bieżących wydarzeniach w Kościele i świecie oraz ich wpływie na kobietę i rodzinę powiedziały Alina Petrowa-Wasilewicz i Ewa Kowalewska.

„W pierwszej części spotkania mówiliśmy o sprawach teoretycznych, także o tym, co się dzieje aktualnie w Polsce, o wszelkich zagrożeniach dla rodzin, dla kobiet, czyli zjawiskach takich jak ideologia gender, różne ruchy feministyczne. W następnej części przedstawiano ciekawe inicjatywy oddolne, np. spotkania dla matek przy parafiach czy +Jestem kobietą urzekającą+” – powiedziała w rozmowie z KAI Maria Wilczek, przewodnicząca z ramienia bp. Szlachetki Krajowej Rady ds. Duszpasterstwa Kobiet, redaktor naczelna „List do pani”.

***

Krajowa Rada ds. Duszpasterstwa Kobiet KEP została zatwierdzona przez Konferencję Episkopatu Polski podczas 362. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbyło się w Krakowie-Wieliczce 23 czerwca 2013 r.

Wśród zadań Rady są m.in.: podejmowanie wspólnych inicjatyw duszpasterskich, współpraca ze świeckimi ruchami i stowarzyszeniami oraz prowadzenie badań socjologicznych związanych z sytuacją kobiet w Polsce oraz w Kościele lokalnym.

Delegatem KEP ds. duszpasterstwa kobiet jest obecnie gdański biskup pomocniczy Wiesław Szlachetka. Rada spotyka się co pół roku.

KAI/ BP KEP

Fotorelacja:
Spotkanie Krajowej Rady ds. Duszpasterstwa Kobiet i diecezjalnych duszpasterzy kobiet, Warszawa, 5 X 2018

BRAK KOMENTARZY