O opiece nad osobami starszymi oraz zagrożeniu, jakie stwarzają sfałszowane produkty medyczne rozmawiano w poniedziałek na dorocznej sesji szkoleniowo-formacyjna dla diecezjalnych duszpasterzy służby zdrowia. Zapoznano się także z przygotowaniami do beatyfikacji polskiej pielęgniarki Hanny Chrzanowskiej. Spotkanie prowadził bp Romuald Kamiński, przewodniczący Zespołu KEP ds. ds. Duszpasterstwa Służb Zdrowia.

Księża z całej Polski wysłuchali m.in. wystąpienia lekarza geriatry. Jak powiedział KAI ks. Arkadiusz Zawistowski, krajowy duszpasterz służby jest to obecnie bardzo ważny temat. Wskutek niekorzystnych tendencji demograficznych Polska będzie bowiem coraz mocniej odczuwała wyzwanie związane z opieka nad ludźmi w podeszłym wieku.

„Poznaliśmy specyfikę opieki medycznej nad człowiekiem starszym, który przeżywa różne niedomagania, ma kłopoty ze słuchem, niedowidzi” – stwierdził ks. Zawistowski. Dodał, że chcąc właściwie odnosić się do osób w podeszłym wieku i owocnie wykonywać pracę duszpasterską wśród nich niezbędna jest m.in. większa cierpliwość.

Podczas spotkania wystąpił też przedstawiciel Biura Praw Pacjenta. O zagrożeniach jakie dla życia i zdrowia pacjentów stwarzają sfałszowane produkty medyczne mówił z kolei ekspert z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

W rozmowie z KAI ks. Zawistowski wskazywał, że problem ten narasta. „Musimy więc mieć podstawową wiedzę na ten temat, bo pacjenci pytają nas także o takie sprawy” – zaznaczył kapelan. Dodatkowy problem stwarza możliwość kupowania leków przez Internet. „Trzeba przestrzegać ludzi i tłumaczyć, że trzeba wszystko dokładnie sprawdzać, by nie dać się nabrać” – dodał.

Uczestnicy spotkania rozmawiali tez o przygotowaniach do beatyfikacji Hanny Chrzanowskiej – pionierki pielęgniarstwa społecznego i parafialnego. Beatyfikacja zmarłej w 1973 r. bliskiej współpracownicy kard. Karola Wojtyły odbędzie się 28 kwietnia w sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie-Łagiewnikach.

Ks. Zawistowski poinformował KAI, że zaawansowane są już przygotowania do pielgrzymki dla osób starszych, chorych, niepełnosprawnych, wolontariuszy i medyków do Lourdes. Wydarzenie planowane jest w związku ze 160. rocznicą objawień Matki Bożej w tej francuskiej miejscowości. Pielgrzymka odbędzie się w dniach od 19 do 23 września.

Doroczna Sesja szkoleniowo-formacyjna zgromadziła diecezjalnych duszpasterzy służby zdrowia. Pracują oni, z nominacji miejscowego biskupa, w każdej polskiej diecezji. W niektórych pracują także diecezjalni duszpasterze chorych a lekarzy, pielęgniarek i położnych – w zależności od lokalnych potrzeb.

Spotkanie zorganizował Zespołu KEP ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia. Podstawowym celem Zespołu jest inspiracja działalności duszpasterskiej służby zdrowia w Polsce. Obejmuje ona opiekę duszpasterską nad lekarzami, pielęgniarkami, położnymi, kapelanami szpitali, zakładów opieki zdrowotnej, hospicjów, domów opieki społecznej, farmaceutami, osobami chorymi, niepełnosprawnymi i ich rodzinami.

KAI

Fotorelacja:

Spotkanie diecezjalnych duszpasterzy Służby Zdrowia i kapelanów szpitalnych, Warszawa, 19.02.2018

BRAK KOMENTARZY