Orędzie papieża Franciszka na 56. Światowy Dzień Pokoju oraz beatyfikacja Rodziny Ulmów – były głównymi tematami spotkania prasowego rzecznika Konferencji Episkopatu Polski, ks. Leszka Gęsiaka SJ, z przedstawicielami mediów, które odbyło się w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski 19 grudnia br.

Gościem specjalnym spotkania był bp Artur G. Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski, który przybliżył przesłanie Ojca Świętego na zbliżający się Światowy Dzień Pokoju, który będziemy obchodzić 1 stycznia 2023 roku. „Pokój daje poczucie dziecięctwa Bożego, że jesteśmy dziećmi jednego Boga, Ojca, który jest w Niebie. Bo to Bóg jest Dawcą pokoju. On daje pokój, którego świat dać nie może. Jest to także wezwanie dla nas tu i dzisiaj, aby troszczyć się o pokój” – stwierdził bp Miziński. „Najpierw ten pokój musi być w nas, a potem ma rodzić relację braterskiej miłości wobec naszych bliźnich” – dodał.

Sekretarz generalny KEP zwrócił uwagę, że papież w orędziu zwraca również uwagę na czujność, jaka potrzebna jest w wychodzeniu z ciemności pocovidowych konsekwencji. „Papież podkreśla w orędziu, że teraz jest czas na to, aby wzbudzać w sobie świadomość, że potrzebujemy siebie nawzajem oraz poczucie, że nikt z nas nie może ocalić się sam” – podkreślił. Dodał, że papież wzywa do pielęgnowania w sobie solidarności i postawienia w centrum słowa „razem”.

Bp Miziński zaznaczył, że w drugiej części orędzia papież dotyka wojny w Ukrainie i jej konsekwencji nie tylko dla samej Ukrainy, ale również dla wspólnoty międzynarodowej. „Tutaj również papież podkreśla znaczenie budowania współodpowiedzialności za świat, troski o dobro wspólne, która może przyczynić się do przywrócenia pokoju zarówno w Ukrainie jak i w innych częściach świata, gdzie trwają konflikty” – zaznaczył sekretarz generalny.

O beatyfikacji Rodziny Ulmów mówił podczas spotkania ks. Witold Burda, postulator w procesie beatyfikacyjnym Rodziny Ulmów, oraz ks. Bartosz Rajnowski, rzecznik prasowy archidiecezji przemyskiej. „Decyzja Ojca Świętego, który przychylił się do prośby prefekta Spraw Kanonizacyjnych, by opublikować w Aktach Stolicy Apostolskiej dekret o męczeństwie, jest oficjalną decyzją o beatyfikacji całej Rodziny Ulmów, a więc małżonków i ich siedmiorga dzieci, w tym dziecka nienarodzonego” – podkreślił ks. Burda. „Warto podkreślić, że do chwały ołtarzy zostanie wyniesione również dziecko nienarodzone, czyli dziecko, które Wiktoria Ulma nosiła pod swoim sercem” – dodał ks. Burda. Podkreślił, że opinia o męczeństwie Ulmów była od początku żywa wśród mieszkańców Markowej.

Ks. Bartosz Rajnowski zwrócił uwagę, że na tym etapie jeszcze jest za wcześnie, aby mówić o dacie beatyfikacji, gdyż potrzebne są decyzje kilku Dykasterii watykańskich. „Wówczas będzie można podać do publicznej wiadomości czas i miejsce beatyfikacji Rodziny Ulmów” – dodał ks. Rajnowski.

BP KEP

Spotkanie prasowe z akredytowanymi dziennikarzami (19.12.2022 r.)