Każdego roku, w trzecią sobotę i niedzielę września, odbywa się Ogólnopolska Pielgrzymka Ludzi Pracy na Jasną Górę. Tegoroczna Jubileuszowa 35. odbywa się w dniach 16-17 września pod hasłem: „Matka sprawiedliwości społecznej nauczycielką miłosierdzia”.

Pielgrzymka Ludzi Pracy po raz pierwszy zorganizowana została w 1983 r. przez bł. ks. Jerzego Popiełuszkę (kapelana i obecnie patrona NSZZ Solidarność) dla robotników Huty „Warszawa”. Rok później, uczestnicy pielgrzymki przybyli z wielu rejonów Polski i modli się w uroczystej Mszy. św. o dobrą i godną pracę oraz o właściwe traktowanie pracowników.

Głównym punktem 35. Pielgrzymki Ludzi Pracy na Jasną Górę będzie uroczysta Suma na Szczycie, która rozpocznie się w niedzielę, 17 września o godz. 11.00. Przewodniczyć jej będzie abp Józef Kupny, metropolita wrocławski i Krajowy Duszpasterz Ludzi Pracy.

Program:

sobota, 16 września
15.00 – Otwarcie punktu informacyjnego Pielgrzymki na Jasnej Górze
18.00 – Złożenie kwiatów pod pomnikiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki
19.00 – Msza Św. na Szczycie – przewodniczy bp Roman Pindel
* poświęcenie nowego sztandaru Regionu Podbeskidzie
21.00 – Apel Jasnogórski w Kaplicy Cudownego Obrazu – prowadzenie: bp Roman Pindel
21.45 – Droga Krzyżowa na Wałach – rozważania Region Podbeskidzie

niedziela, 17 września
24.00 – Msza Święta w Bazylice koncelebrowana przez duszpasterzy Ludzi Pracy, prowadzenie i homilia: ks. prał. Józef Oleszko
4.30 – Czuwanie w Kaplicy Cudownego Obrazu
7.00 – Droga Krzyżowa na Wałach – rozważania Region Podkarpacie i Region Środkowowschodni
9.15 – Modlitwa Różańcowa ze Szczytu Jasnej Góry – prowadzi ks. prał. Józef Oleszko
9.50 – Wystąpienie Przewodniczącego Regionu Podbeskidzie
10.00 – Koncert w wykonaniu zespołu regionalnego „Grojcowianie”
10.40 – Wystąpienie Przewodniczącego Komisji Krajowej
NSZZ „Solidarność” Piotra Dudy
11.00 – Uroczysta Msza Święta na Szczycie Jasnej Góry – przewodniczy abp Józef Kupny, homilię wygłosi bp Roman Pindel, ordynariusz diec. bielsko-żywieckiej.

Organizatorem tegorocznej 35. Pielgrzymki Ludzi Pracy na Jasną Górę jest „Solidarność” Regionu Podbeskidzie wraz z diecezjalnym duszpasterzem ludzi pracy ks. prałatem Józefem Oleszko. Duchowym przygotowaniem do tego wydarzenia była peregrynacja obrazu Matki Bożej Solidarności, który odwiedził niektóre parafie w diecezji bielsko-żywieckiej oraz w Beskidach. Wizerunkowi Matki Bożej Częstochowskiej Robotników towarzyszyły relikwie bł. Jerzego Popiełuszki.

o. Stanisław Tomoń
BPJG/ mś