Pod hasłem: „Ewangelia rodziny: radość dla świata” od 22 do 26 sierpnia w Dublinie miało miejsce IX Światowe Spotkanie Rodzin. 25 i 26 sierpnia z jego uczestnikami spotkał się Ojciec Święty Franciszek.

Z okazji Spotkania Rodzin z dwudniową pielgrzymką do Irlandii przybył Ojciec Święty Franciszek. Z rodzinami spotkał się w Dublinie oraz w Knock. „Jesteście nadzieją Kościoła i świata!” – powiedział 25 sierpnia zgromadzonym na Święcie Rodzin na stadionie Croke Park w Dublinie. Po wysłuchaniu świadectw rodzin z: Indii, Kanady, Iraku, Irlandii i Burkina Faso, Ojciec Święty podkreślił, że Bóg chce, aby każda rodzina była reflektorem, który promieniuje radością swej miłości w świecie. Zdaniem Papieża oznacza to świętość w powszednim dniu. Franciszek podkreślił m.in. znaczenie małych gestów przebaczenia, jako fundamentu chrześcijańskiego życia rodzinnego. Mówił też o tym, że „społeczeństwo, które nie docenia dziadków, jest społeczeństwem bez przyszłości” oraz zachęcał rodziny, by swoim świadectwem o Ewangelii pomagały innym wzrastać w jedności i uczyć się, „co znaczy dla całego świata żyć w pokoju, jak wielka rodzina”.

W niedzielę, 26 sierpnia, o godz. 15.00 w parku Phoenix w Knock Papież odprawił Mszę św. na zakończenie Światowego Spotkania Rodzin. Ojciec Święty podczas Eucharystii podkreślił, że rodziny są wezwane, aby być uczniami-misjonarzami, żeby pojednać świat z Bogiem i przyczynić się do uczynienia z całej ludzkości jednej rodziny ludzkiej. „Niech nasze dzisiejsze świętowanie umocni każdego z was, rodziców i dziadków, dzieci i młodzież, mężczyzn i kobiety, braci i siostry zakonne, kontemplatyków i misjonarzy, diakonów i księży, w dzieleniu się radością Ewangelii! Obyście dzielili się Ewangelią rodziny jako radością dla świata!” – powiedział Papież.

W Spotkaniu Rodzin w Irlandii wzięło udział ponad 37 tys. osób ze 116 państw. Wśród nich było ponad tysiąc osób z Polski. Oficjalną delegację stanowiła rodzina z archidiecezji krakowskiej oraz bp Wiesław Śmigiel, jako przewodniczący Rady Episkopatu ds. Rodziny i ks. Przemysław Drąg, dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin. W rozmowie z Katolicką Agencją Informacyjną bp Śmigiel ocenił spotkanie w Dublinie jako wydarzenie radosne i pełne nadziei.

Następne, X Światowe Spotkanie Rodzin, odbędzie się w 2021 r. w Rzymie, w piątą rocznicę adhortacji apostolskiej Franciszka „Amoris laetitia”.

Galeria zdjęć:
Spotkanie Rodzin w Dublinie, 21-26.08.2018>>Rozmowa KAI z bp. Wiesławem Śmiglem

KAI/RM/BP KEP

BRAK KOMENTARZY