W środę 29 czerwca, w Uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła Ojciec Święty Franciszek tradycyjnie poświęci paliusze dla nowych arcybiskupów-metropolitów. Wśród nich jest metropolita białostocki abp Józef Guzdek.

Msza Święta, podczas której zostaną wręczone paliusze, rozpocznie się o godz. 9:30 w Bazylice św. Piotra. Nowi arcybiskupi metropolici otrzymają paliusz z rąk Papieża w Rzymie, a następnie w ich archidiecezji odbędzie się uroczystość nałożenia paliusza z udziałem nuncjusza apostolskiego.

Papież Franciszek w tym roku wręczy paliusze 44 nowym metropolitom. Wśród nich jest Polak, abp Józef Guzdek, metropolita białostocki, a także białoruski hierarcha o polskich korzeniach abp Józef Staniewski, arcybiskup mińsko-mohylewski.

Abp Józef Guzdek został mianowany przez papieża Franciszka metropolitą białostockim 16 lipca 2021 r. 3 września 2021 r. objął kanonicznie archidiecezję, a następnego dnia odbył  ingres do katedry białostockiej.

Paliusz to symbol jedności z Ojcem Świętym. Symbolizuje także pasterską misję arcybiskupa metropolity, który na wzór Dobrego Pasterza niesie owce na swoich ramionach. To wełniana wstęga o szerokości 4-6 cm, z sześcioma czarnymi krzyżami wyszytymi jedwabiem, którą arcybiskup metropolita nakłada na ramiona, na ornat, w czasie sprawowania liturgii.

KAI/ BP KEP