Orszak Trzech Króli 2019 – jedenaste największe uliczne jasełka na świecie! 

0
2477

6 stycznia 2019 roku, pod hasłem „Odnowi oblicze ziemi”, Orszak Trzech Króli przejdzie ulicami 752 miejscowości w Polsce i 22 poza jej granicami.  

„Wołam, ja, syn polskiej ziemi, zarazem ja, Jan Paweł II, papież. Wołam z całej głębi tego Tysiąclecia, wołam w przeddzień Święta Zesłania, wołam wraz z wami wszystkimi: Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój! I odnowi oblicze Ziemi!… Tej Ziemi!” / Jan Paweł II, Warszawa, 2.06.1979 r.

Motywem przewodnik OTK 2019 jest zachęta do głębokiej refleksji nad pamiętnymi, wypowiedzianymi czterdzieści lat temu, słowami św. Jana Pawła II, do zbiorowego wysiłku na rzecz budowania lepszego świata, budowania dobra w naszej Ojczyźnie i do osobistej pracy nad przemianą naszych serc. 

W orszakowym scenariuszu znajdzie się wiele odniesień do nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II, rozpoznamy tytuły jego książek, Encyklik, Adhortacji, a także fragmenty jego najbardziej znanych kazań i wypowiedzi. 

W orszakowym śpiewniku został zamieszczony specjalny list Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy do uczestników orszaków.

Podczas Orszaków zostanie przeprowadzona zbiórka publiczna, z której pieniądze przeznaczone zostaną na finansowanie akcji „Podaruj dzieciom wakacje” – na dofinansowanie wakacyjnych wyjazdów dzieci i młodzieży z ubogich rodzin. 

Tradycyjnie, Orszakowi towarzyszyć będą konkursy:
– plastyczny – „Oblicze Dzieciątka Jezus, które powitali Trzej Królowie”,
– szopek bożonarodzeniowych,
– poetycki – kolejna zwrotka do pastorałki „Oj Maluśki, Maluśki”,
– multimedialny – filmik-relacja z Orszaku. 

Orszak Trzech Króli jest przykładem zgodnego współdziałania ludzi różnych poglądów i wyznań. To oddolna inicjatywa, która łączy i spaja lokalne społeczności. Orszak tworzą rodziny, szkoły, nauczyciele, sąsiedzi, lokalne władze, osoby duchowe i ludzie dobrej woli, którzy poświęcają swoje zdolności, umiejętności, czas i środki. 

Inicjatywa zorganizowania ulicznych jasełek powstała w szkole „Żagle” prowadzonej przez Stowarzyszenie „Sternik”.

Żródło: Orszak Trzech Króli/BP KEP

Foto: Orszak Trzech Króli

 

BRAK KOMENTARZY