Do głoszenia Ewangelii ludziom, którzy pogubili się w życiu, otoczenia troską migrantów oraz troski o życie ludzkie zachęcił Ojciec Święty biskupów Europy zgromadzonych w Sarajewie na spotkaniu poświęconym dziełom miłosierdzia względem duszy i względem ciała. Zorganizowała je Rada Konferencji Biskupich Europy (CCEE).

Tekst papieskiego przesłania w tłumaczeniu na język polski:

Do Jego Eminencji Księdza Kardynała Péter Erdő
Przewodniczącego Rady Konferencji Episkopatów Europy

Z okazji spotkania, zorganizowanego w Sarajewie na temat jubileuszu dzieł miłosierdzia względem duszy i ciała, pragnę zwrócić się z moim serdecznym pozdrowieniem do jego uczestników. Ten ważny zjazd przypomina wszystkim wierzącym przynaglenie do troski względem potrzebujących: biednych migrantów, uchodźców, więźniów, bezrobotnych, chorych na ciele i na duszy.

Aby przyczynić się do odrodzenia Europy, Kościół, zatroskana matka, czyni wysiłki, by z miłością wyjść na spotkanie ran ludzkości, by uleczyć je balsamem Bożego Miłosierdzia. Dlatego zachęcam was, przedstawicieli episkopatów Europy, by angażować coraz więcej waszych wspólnot i różnych organizacji charytatywnych i opiekuńczych w zapał głoszenia Ewangelii tym, którzy z różnych przyczyn pogubili się w życiu.

Ciągle marzę o nowym humanizmie europejskim, który potrzebuje pamięci, odwagi, zdrowej i ludzkiej utopii. Na tej drodze humanizacji, Europa, kolebka praw i cywilizacji, jest wezwana nie tylko do ochrony przestrzeni, ale do bycia matką rodzącą procesy, a więc płodną, bo respektującą życie i dającą życiu nadzieję.

Z tymi życzeniami wzywam do odnalezienia nowych dróg i ścieżek, by zagwarantować, tym, którzy żyją w Europie, bądź do niej docierają, możliwość integracji, dialogu i odrodzenia, by stać się jedną ludzką rodziną. Zapewniam o mojej pamięci i żarliwej modlitwie, aby tworzone były mosty i obalane mury podziałów, przesyłam swoje Apostolskie Błogosławieństwo.

Z braterskim pozdrowieniem,
Franciszek

Watykan, 25 sierpnia 2016

za:KAI

BRAK KOMENTARZY