Papież Franciszek przyjął delegację Caritas Polska na audiencji

02-05-2018
1551

Przedstawiciele Caritas Polska wraz z młodzieżą syryjską wzięli 2 maja udział w dwóch audiencjach u Ojca Świętego. Papież pobłogosławił projekt #Polacyna100 oraz podkreślił, że kampania „Mobilna Ambasada Young Caritas” uwrażliwia na problemy najbiedniejszych, promuje wolontariat i niesie pomoc prześladowanym w Syrii.

Poranna audiencja, w której wzięli udział: dyrektor Caritas Polska ks. Marcin Iżycki, pracownicy i wolontariusze, a także młodzież z Syrii, miała charakter prywatny. Delegacja wjechała na Plac Świętej Marty Busem, tzw. Mobilną Ambasadą Niepodległej, promującą największe społeczne obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Podczas audiencji ks. Iżycki poprosił o błogosławieństwo projektu #Polacyna100, którego kulminacyjnym punktem będzie wielki finał na PGE Narodowym 26 sierpnia 2018 roku.

Przedstawiciele Caritas Polska przekazali Ojcu Świętemu flagę Polski otrzymaną od Prezydenta RP. Dyrektor Caritas Polska w rozmowie z Ojcem Świętym poinformował o przeżywanych w naszym kraju obchodach związanych ze 100-leciem odzyskania przez Polskę niepodległości. Papież otrzymał też ikonę Madonny z Dzieciątkiem jako dar mieszkańców Syrii.

Jak relacjonuje Caritas Polska, zapadającym w pamięć momentem podczas audiencji była chwila, kiedy jeden z Syryjczyków przybyłych do Ojca Świętego, zapomniał tekstu, który przygotował wcześniej w języku hiszpańskim. Kiedy zapadła cisza, papież Franciszek chcąc rozładować atmosferę i wspomóc członka delegacji w dokończeniu sentencji zapytał go, gdzie studiował język hiszpański.

Ojciec Święty pobłogosławił także nowemu projektowi Young Caritas, który ma na celu aktywizację młodych ludzi do działań na rzecz ubogich i ich formację duchową. Wszyscy członkowie ekipy busa otrzymali od papieża różance.

Delegacja Caritas Polska złożyła także kwiaty i oddała hołd Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II.

Po porannej audiencji załoga busa udała się na audiencję generalną na Plac Świętego Piotra. Witając delegację Caritas Polska papież podkreślił, że jej kampania „Mobilna Ambasada Young Caritas” m. in. uwrażliwia na problemy najbiedniejszych, promuje wolontariat i niesie pomoc prześladowanym w Syrii.

Bus Caritas Polska udał się w drogę powrotną do Polski w celu dalszej promocji projektu #PolacyNa100.

Caritas Polska, pgo / pz, Watykan

 

Papież Franciszek przyjął Caritas Polska na audiencji