Po dwóch latach od rozpoczęcia pandemii Papież Franciszek ponownie odprawił Mszę na Placu św. Piotra. W Niedzielę Palmową, przed udekorowaną gałązkami oliwnymi Bazyliką Watykańską, zebrało się tysiące wiernych z całego świata. Ojciec Święty nie uczestniczył w rozpoczynającej obchody Wielkiego Tygodnia procesji z palmami ze względu na stan zdrowia.

W homilii Franciszek przypomniał o najtrudniejszym przekazaniu chrześcijańskim: miłości nieprzyjaciół. Podkreślił, że reakcją na zło powinna być miłość, która przerywa błędne koło zła i ubolewań. „Jeśli chcemy sprawdzić, czy idziemy za Chrystusem, przyjrzyjmy się temu, jak postępujemy wobec tych, którzy nas skrzywdzili” – mówił Ojciec Święty.

„Pan prosi nas, abyśmy nie reagowali tak jak byśmy chcieli, albo jak to robią wszyscy, ale tak, jak On to czyni w stosunku do nas. Prosi nas o przerwanie łańcucha myślenia: «kocham cię, jeśli ty mnie kochasz, pomogę ci, jeśli ty mi pomożesz, jestem twoim przyjacielem, o ile ty jesteś moim»” – mówił Papież. „Pan prosi nas o okazywanie miłosierdzia i współczucia wszystkim, ponieważ Bóg widzi w każdym swoje dziecko. Nie dzieli nas na dobrych i złych, na przyjaciół i wrogów. To my tak robimy, zadając mu tym cierpienie. Dla Niego wszyscy jesteśmy umiłowanymi dziećmi, które pragnie wziąć w ramiona i im przebaczyć” – podkreślał Franciszek.

Papież zauważył, że Jezus, mówiąc z krzyża: „przebacz im, bo nie wiedzą, co czynią”, podkreśla, iż człowiek, który stosuje przemoc, tak naprawdę nie wie niczego o Bogu i innych ludziach, jego siostrach i braciach. Zapomina, po co są na świecie i posuwa się do absurdalnych okrucieństw. „Widzimy to w szaleństwie wojny, gdzie znów krzyżuje się Chrystusa” – powiedział Ojciec Święty.

„Chrystus po raz kolejny przybijany jest do krzyża w matkach, które opłakują niesprawiedliwą śmierć swoich mężów i dzieci. Jest krzyżowany w uciekających przed bombami uchodźcach z dziećmi na rękach. Jest krzyżowany w starcach, pozostawionych samym sobie na śmierć, w ludziach młodych, pozbawionych przyszłości, w żołnierzach, posyłanych by zabijali swoich braci. Jezus jest tam dzisiaj krzyżowany” – mówił Papież.

Wielki Tydzień w tym roku będzie celebrowany w Watykanie pod znakiem złagodzonych obostrzeń sanitarnych. Oprócz dzisiejszej Mszy na Plac św. Piotra wrócą obchody Zmartwychwstania Pańskiego z licznym udziałem wiernych a Droga Krzyżowa w Wielki Piątek obędzie się jak wcześniej w Koloseum. W ostatnich dwóch latach te uroczystości przeniesione były do wnętrza bazyliki a Droga Krzyżowa na plac przed nią.

Vatican News / BP KEP