Papież modli się za ofiary trzęsienia ziemi we Włoszech

24-08-2016
985

Całe Włochy mobilizują się w solidarności i modlitwie po silnym trzęsieniu ziemi, jakie ubiegłej nocy nawiedziło centralną część kraju. Epicentrum wstrząsów o sile 6 stopni znajdowało się nieopodal miejscowości Accumoli, ok. 130 km na północny wschód od Rzymu. Są to dość słabo zaludnione regiony górskie. Potwierdzona liczba ofiar wciąż rośnie, cały czas trwa jednak akcja ratunkowa. Sejsmolodzy nie wykluczają kolejnych, być może równie silnych wstrząsów.

Odczuwane również w Rzymie trzęsienie ziemi zmieniło plany Papieża. Na środowej audiencji ogólnej Franciszek nie wygłosił katechezy, lecz odmówił wraz z wiernymi tajemnice bolesne różańca, modląc się w intencji ofiar kataklizmu.

 

Przygotowałem na dziś katechezę, tak jak w każdą środę Roku Miłosierdzia, o bliskości Jezusa. Jednakże w obliczu wiadomości o trzęsieniu ziemi, które dotknęło centralne Włochy, niszcząc całe rejony, pozostawiając po sobie ofiary śmiertelne i rannych, muszę wyrazić moje wielkie ubolewanie i bliskość względem osób, które znajdują się w tych miejscach dotkniętych wstrząsami, względem wszystkich, którzy stracili swych bliskich i tych, którzy wciąż jeszcze są pełni obaw i lęku. Kiedy słyszę, jak burmistrz Amatrice mówi: „Nie ma już naszego miasteczka”, i wiem, że wśród ofiar śmiertelnych są również dzieci, jestem tym naprawdę bardzo przejęty. I dlatego chciałbym zapewnić o modlitwie za wszystkich tych ludzi w okolicach Accumoli, Amatrice i gdzie indziej, w diecezjach Rieti, Ascoli Piceno i innych w regionach Lacjum, Umbria i Marche. Chcę im powiedzieć, by byli pewni czułości i bliskości całego Kościoła, który w tym momencie chce was ogarnąć swą macierzyńską miłością. Czynimy to również my na tym placu. Dziękując wszystkim wolontariuszom i pracownikom obrony cywilnej, którzy uczestniczą w akcji ratunkowej, proszę was, byście przyłączyli się do mnie w modlitwie, aby Pan Jezus, który zawsze wzruszał się ludzkim cierpieniem, pocieszył zasmucone serca i dał im pokój za wstawiennictwem Najświętszej Maryi Panny. Wzruszmy się wraz z Jezusem” – powiedział Papież.


kb/ rv

Powered by WPeMatico