Papież na Urbi et Orbi: Nasze czasy doświadczają poważnego głodu pokoju

0
201

Choć dany nam jest Książę Pokoju, to wichry wojny nadal wieją lodowatym chłodem nad ludzkością a nasze czasy doświadczają poważnego głodu pokoju. Papież Franciszek mówił o tym w bożonarodzeniowym przesłaniu, po którym udzielił błogosławieństwa Urbi et Orbi, czyli Miastu i Światu. Ojciec Święty zachęcał, by w obliczu nowonarodzonego Dzieciątka rozpoznać twarze dzieci, które tęsknią za pokojem w różnych częściach świata oraz pamiętać o tak wielu uchodźcach, którzy pukają do naszych drzwi.

Tradycyjnie już bożonarodzeniowe orędzie jest nie tylko okazją do złożenia życzeń, ale i przeglądem najboleśniejszych wydarzeń współczesności, do których, jak podkreślił Papież, trzeba, aby wszedł Jezus, który jest nie tylko Księciem Pokoju, ale i drogą pokoju. Franciszek przypomniał, że nasze przywiązanie do władzy i pieniędzy, nasza pycha, obłuda i kłamstwo nie pozwalają przyjąć w pełni narodzin Jezusa, wykluczając nas z łaski Bożego Narodzenia i zamykają dostęp do drogi pokoju.

„Musimy ze smutkiem zauważyć, że choć dany nam jest Książę Pokoju, to wichry wojny nadal wieją lodowatym chłodem nad ludzkością” – mówił Franciszek. Przypomniał, że jeśli chcemy, aby to było Boże Narodzenie, Narodziny Jezusa i narodziny pokoju, musimy spojrzeć ku Betlejem i utkwić nasz wzrok w obliczu Dzieciątka, które dla nas się narodziło. „W tej małej, niewinnej twarzy rozpoznajmy twarze dzieci, które tęsknią za pokojem w każdej części świata” – zachęcał Ojciec Święty.

Franciszek wspomniał o wielu zapalnych regionach naszego globu, których mieszkańcy od dawna doświadczają głodu pokoju. Mówiąc o trzeciej wojnie światowej w kawałkach wspomniał o udręczonej Syrii, Ziemi Świętej, Birmie, Iranie i Jemenie.

Przypomniał też, że Betlejem znaczy „dom chleba”. W tym kontekście zachęcił, by pomyśleć o ludziach cierpiących głód, zwłaszcza o dzieciach, podczas gdy każdego dnia marnuje się duże ilości żywności i wydaje pieniądze na broń. Franciszek podkreślił, że żywność nie może być traktowana jak broń.

Papież podkreślił, że dziś, tak jak wówczas Jezus, światło prawdziwe przychodzi do świata chorego na obojętność, który Go nie przyjmuje, wręcz odrzuca, jak to się dzieje w przypadku wielu cudzoziemców, albo lekceważy, jak to zbyt często robimy w przypadku ubogich. „Nie zapominajmy dziś o wielu uchodźcach i przesiedleńcach, którzy pukają do naszych drzwi w poszukiwaniu ukojenia, ciepła i pożywienia” – apelował Franciszek. Zachęcał do pamiętania o osobach zepchniętych na margines, samotnych, sierotach i ludziach starszych, którym grozi odrzucenie.

„Betlejem ukazuje nam prostotę Boga, który nie objawia się mądrym i uczonym, lecz maluczkim, tym, których serca są czyste i otwarte” – mówił Ojciec Święty zachęcając do zadziwiania tym niewyobrażalnym wydarzeniem, jakim jest Bóg stający się człowiekiem dla naszego zbawienia. „On, który jest źródłem wszelkiego dobra, staje się ubogim i błaga o nasze ubogie człowieczeństwo – apelował Franciszek. – Dajmy się poruszyć Bożej miłości i naśladujmy Jezusa, który ogołocił się ze swej chwały, aby uczynić nas uczestnikami swojej pełni”. Na zakończenie Ojciec Święty życzył wszystkim dobrych Świąt Bożego Narodzenia!

Beata Zajączkowska/ Radio Watykańskie

BRAK KOMENTARZY