„Kościół i nauka w obliczu ekologicznych wyzwań. Źródła, inspiracje i konteksty encykliki Laudato si’” to tytuł pierwszej polskiej monografii opracowującej tematykę zawartą w papieskiej encyklice „Laudato si”. Publikacja jest kontynuacją projektu zainicjowanego przed rokiem przez Instytut Filozofii Akademii Ignatianum w Krakowie, Ruch Ekologiczny św. Franciszka z Asyżu oraz Franciszkańskie Towarzystwo Naukowe.

Książka pod redakcją ks. Jacka Poznańskiego SJ i o. Stanisława Jaromiego OFMConv jest zbiorem rozważań i dyskusji przedstawicieli różnych dziedzin wiedzy. Dotyczą one m.in. propozycji kulturowych, teologicznych, bioetycznych, duchowych czy pastoralnych zawartych w encyklice Laudato si’. Autorzy publikowanych artykułów analizują ją pod względem teologicznym i filozoficznym, ekologicznym i społecznym oraz starają zmierzyć się z kontrowersjami, jakie pojawiają się w dotychczasowych komentarzach na temat tego tekstu.

Zebrane artykuły zostały uporządkowane w dwóch grupach tematycznych. Pierwsza zawiera teksty, które badają źródła oraz inspiracje treści zawartych w encyklice. Autorzy tekstów poszukują ich m.in. w pochodzeniu Jorge Mario Bergoglio i w jego formacji chrześcijańskiej. Zwracają uwagę na odwołania do nauczania Jana Pawła II dotyczącego ochrony środowiska naturalnego oraz na inspiracje płynące ze strony prawosławia i ekologicznej tradycji franciszkańskiej. Druga grupa dotyczy bliższych i dalszych kontekstów, w których należy osadzić rozważania zawarte w encyklice: problematyki filozoficznej i etycznej, dyskusji wokół zmian klimatycznych, problemu przeludnionych miast.

Punktem wyjścia dla książki były referaty wygłoszone podczas konferencji „Kościół i nauka w obliczu ekologicznych wyzwań” organizowanej z okazji publikacji encykliki Laudato si’ papieża Franciszka 15 października 2015 r. w Akademii Ignatianum w Krakowie.  – Ufamy, że nasza publikacja stanie się inspirującym punktem wyjścia do dyskusji ludzi nauki i Kościoła, teoretyków i praktyków, ekologów z uniwersytetów i aktywistów z różnych miejsc toczących boje o kształt naszej Matki Ziemi – podkreślają redaktorzy książki.

>>Więcej o publikacji

BANER_Laudato_SI

BRAK KOMENTARZY