Na Jasnej Górze rozpoczyna się pierwszy sierpniowy szczyt pielgrzymkowy związany z odpustem Wniebowzięcia NMP (15.08). Każdego dnia teraz przybywać będą uczestnicy dużych pieszych pielgrzymek diecezjalnych i mniejsze grupy, także rowerowe. Przemierzanie setek kilometrów i odprawienie „rekolekcji w drodze” to polski fenomen na skalę światową, którego nie zatrzymała nawet pandemia.

Już w ubiegłym roku pątnicy szukali różnych sposobów, by zachować ciągłość odbywanych pielgrzymek. Wyruszali albo sami kapłani, albo w sztafecie, niewielkie grupy przedstawicieli. W tym roku większość kompani powróciła do tradycyjnej formy pielgrzymowania dostosowując się do koniecznych zaleceń sanitarnych. O bezpieczeństwo pątników troszczą się służby medyczne, organizatorzy tworzą mniejsze grupy, zmieniają nieco trasę, by rzadziej spotykać się w drodze, noclegi są w namiotach. Niektóre grupy i tym razem idą w tzw. sztafecie czyli poszczególne odcinki pokonują inne osoby.

Na uroczystość Wniebowzięcia NMP dotrzeć ma ponad 40 pieszych pielgrzymek diecezjalnych. Przybędzie też kilkadziesiąt grup rowerowych, które wciąż są coraz popularniejsze.

Tradycyjnie przed 15 sierpnia na Jasną Górę dotrą te pielgrzymki, które pokonują najdłuższe trasy, jak grupa kaszubska z Helu czy z Pustkowa, która wędruje w ramach kompani szczecińskiej. Pątnicy mają do przejścia aż ponad 600 kilometrów.

Przybędą też najliczniejsze pielgrzymki – krakowska, radomska czy prowadzona przez paulinów Warszawska Pielgrzymka Piesza.

Tegoroczne pielgrzymowanie, to podobnie jak w ubiegłym roku, wielka modlitwa o ustanie pandemii koronowirusa, ale także za rodziny, młodzież, za Polskę i Kościół. „Rekolekcje w drodze” stanowią też przygotowanie do beatyfikacji Prymasa Wyszyńskiego. Pątnicy poznają jego życie i duchowość, rozważają jego słowa i szukają ich aktualności.

Jasna Góra z radością oczekuje na pielgrzymów. Paulini zapewniają, że są gotowi na ich przyjęcie. Czynią wszystko, by było tu bezpiecznie i zachęcają do „spotkania z Matką”.

Uroczystość Wniebowzięcia NMP w tym roku to na Jasnej Górze szczególne wspomnienie VI Światowych Dni Młodzieży, które odbyły się tu z inicjatywy św. Jana Pawła II w 1991r. Mija 30 lat od tego wydarzenia, które było przełomowym w historii zjazdów młodych świata. Po raz pierwszy wzięli w nim udział pielgrzymi zza wschodniej granicy i wreszcie, jak mówił święty papież, Europa mogła oddychać dwoma płucami.

W dniach 13-14 sierpnia na Jasnej Górze odbędzie się Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej „Jasna Strona Mocy”, który wpisuje się w rocznicowe obchody. W trakcie dwóch dni koncertowych wystąpią artyści polskiej i zagranicznej sceny muzycznej. Transmisję wydarzenia w tych dniach o godz. 20.15 przeprowadzi TVP1.

Izabela Tyras @JasnaGóraNews