W sobotę 6 kwietnia podczas Mszy św. o godz. 11.00 w katedrze św. Mikołaja w Elblągu odbędą się uroczystości święceń biskupich nowego biskupa pomocniczego diecezji elbląskiej Wojciecha Skibickiego. Głównym szafarzem będzie biskup elbląski Jacek Jezierski, współkonsekratorami – abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce oraz abp Józef Górzyński, metropolita warmiński.

„Cieszę się, że obecnie będzie mnie wspierał w pracy duszpasterskiej, administracyjnej i synodalnej ks. biskup Wojciech – młodszy ode mnie o jedno pokolenie” – napisał biskup elbląski Jacek Jezierski, zapraszając na uroczystości święceń nowego biskupa pomocniczego diecezji elbląskiej Wojciecha Skibickiego i prosząc o modlitwę w jego intencji.

>>Zaproszenie na uroczystości

Msza św. z obrzędem święceń biskupich rozpocznie się w sobotę o godz. 11.00. Na początku obrzędu zostanie odśpiewany Hymn do Ducha Świętego, następnie odczytana bulla Ojca Świętego Franciszka. Po homilii, którą wygłosi bp Jacek Jezierski, biskup nominat złoży przyrzeczenie, odpowiadając m.in. na pytania: „Czy chcesz wiernie i nieustannie głosić Ewangelię Chrystusa?”, „Czy chcesz wiernie okazywać posłuszeństwo następcy świętego Piotra?”, na pytania o trwanie w jedności z kolegium biskupów i pragnienie troszczenia się o wiernych. Po Litanii do Wszystkich Świętych nastąpi obrzęd nałożenia rąk i modlitwa święceń, a także namaszczenie głowy oraz przekazanie księgi Ewangelii i insygniów biskupich: pierścienia, mitry i pastorału.

Asystę liturgiczną uroczystości będą stanowili alumni Wyższego Seminarium Duchownego w Elblągu. Natomiast oprawę muzyczną zapewni Chór Lutnia z Malborka pod batutą Bożeny Belcarz oraz Capella Sancti Nicolai, którą dyryguje ks. Piotr Towarek. Podczas liturgii zabrzmią części (Kyrie eleison, Sanctus, Agnus Dei) Missa in honorem sancti Hyacinthi czyli Mszy ku czci św. Jacka Odrowąża. Jest to utwór napisany w pierwszą rocznicę ingresu bp. Jacka Jezierskiego do katedry elbląskiej, do której muzykę skomponował Paweł Bębenek.

Biskup nominat na swoją dewizę biskupią obrał słowa:  „Ewangelia źródłem radości”. Tarcza jego herbu została podzielona na cztery pola – dwa czerwone i dwa niebieskie – za pomocą skrzyżowanego pastorału i włóczni, symbolizujących św. Wojciecha. Kolor czerwony symbolizuje w heraldyce: wspaniałomyślność, hart ducha i waleczność, natomiast kolor niebieski – czystość, lojalność i wierność. W górnym polu czerwonym znajduje się pięciopłatkowa róża srebrna (różyc, poraj) – znak rodu Sławników, z którego pochodził św. Wojciech. W dolnym polu czerwonym – księga Ewangelii nawiązująca do zawołania biskupiego, umieszczonego na szarfie pod herbem.

***

Decyzję Ojca Świętego o nominacji ks. kan. Wojciecha Skibickiego biskupem pomocniczym diecezji elbląskiej ogłosił 14 lutego 2019 r. Nuncjusz Apostolski w Polsce.

Biskup nominat urodził się 23 maja 1970 r. w Skrwilnie [ziemia dobrzyńska, diecezja płocka] w rodzinie Józefa i Lucyny z domu Pilśniak. Maturę zdał w Liceum Ogólnokształcącym w Malborku [1989]. Studia teologiczne kończył w seminariach duchownych w Olsztynie i Elblągu. Święcenia prezbiteratu przyjął 10 czerwca 1995 r. w Elblągu.

Posługiwał m.in. jako: wikariusz parafii św. Rodziny w Elblągu [1995/96], sekretarz i kapelan biskupa [1996/1997 oraz 2003-2010]. Ukończył studia doktoranckie z zakresu liturgiki w KUL i w 2003 roku obronił pracę doktorską pt. „Instytucja katechumenatu dorosłych w praktyce duszpasterskiej diecezji polskich” [promotor ks. prof. dr hab. Jerzy Kopeć].

Był wykładowcą liturgiki w seminariach duchownym w Elblągu i Pieniężnie, wicerektorem seminarium w Elblągu [2004-2016], członkiem rady kapłańskiej i kolegium konsultorów. Od 2014 roku pełnił funkcję kanonika rzeczywistego Kapituły Katedralnej Elbląskiej. W latach 2006-2015 był diecezjalnym korespondentem Katolickiej Agencji Informacyjnej. W chwili nominacji pełnił funkcje: rzecznika prasowego kurii diecezjalnej, delegata biskupa ds. ochrony małoletnich [2015-2019] oraz ds. indywidualnych form życia konsekrowanego [2016-], a także dyrektora wydziału nauki katolickiej kurii [2016-], dyrektora ośrodka formacji diakonów stałych w diecezji, członka komisji głównej synodu diecezjalnego oraz przewodniczącego zespołu pobożności ludowej i formacji liturgicznej. Związany jest duszpastersko ze wspólnotami Wiara i Światło oraz Chemin Neuf.

diec. elbląska/ BP KEP

 

BRAK KOMENTARZY