W niedzielę, 10 maja, o godz. 10.30 w katedrze na Wawelu zostanie odprawiona Msza św. ku czci św. Stanisława, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski z udziałem przedstawicieli Konferencji Episkopatu Polski. Przewodniczyć jej będzie abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

Co roku, w niedzielę przypadającą w oktawie obchodzonej 8 maja uroczystości św. Stanisława, w Krakowie ma miejsce tradycyjna procesja ulicami miasta z udziałem biskupów z całej Polski. Procesja rozpoczyna się na Wawelu i przechodzi do kościoła na Skałce, który jest uważany za miejsce śmierci św. Stanisława. Tym razem procesja nie odbędzie się ze względu na trwającą epidemię. Aby uczcić głównego patrona Polski, w niedzielę o godz. 10.30 w wawelskiej katedrze będzie koncelebrowana Msza św. Będzie jej przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Eucharystia z udziałem przedstawicieli Episkopatu Polski będzie transmitowana przez Program Pierwszy Telewizji Polskiej.

W środę 13 maja o godz. 19.00 Mszy św. w kościele na Skałce będzie przewodniczył zaś abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski. Odda on cześć relikwiom św. Stanisława i będzie się modlił w intencjach wiernych z archidiecezji krakowskiej.

Według tradycji św. Stanisław urodził się 26 lipca 1030 r. w Szczepanowie. Po studiach w Paryżu otrzymał święcenia prezbiteratu, a w roku 1072 został biskupem krakowskim. Jako gorliwy pasterz zabiegał o dobro wiernych, często odwiedzał swych kapłanów, wspomagał ubogich. W roku 1079 zginął śmiercią męczeńską w kościele na Skałce, zabity na rozkaz króla Bolesława Śmiałego, któremu wypominał jego nadużycia. Na przełomie XI i XII wieku przeniesiono ciało biskupa Stanisława do katedry na Wawelu. W 1253 roku w kościele św. Franciszka z Asyżu papież Innocenty IV dokonał kanonizacji św. Stanisława. W Polsce uroczystość ogłoszenia kanonizacji miała miejsce 8 maja 1254 roku. Stąd liturgiczne wspomnienie św. Stanisława w Polsce przypada właśnie na 8 maja, a w Kościele powszechnym na 11 kwietnia – dzień męczeńskiej śmierci.

Pamięć o św. Stanisławie odegrała ogromną rolę w kształtowaniu polskiej świadomości narodowej. Przy jego grobie w katedrze wawelskiej modlono się o pomyślność dla ojczyzny a polscy królowie i wodzowie zawieszali przy jego ołtarzu zdobyczne chorągwie. Są wśród nich m.in. chorągwie krzyżackie zdobyte pod Grunwaldem w 1410 roku oraz chorągiew turecka zdobyta pod Wiedniem w 1683 roku.

Święty Jan Paweł II nazwał św. Stanisława „patronem chrześcijańskiego ładu moralnego”.

BP KEP

Zobacz też: www.diecezja.pl

 

BRAK KOMENTARZY