Na probostwie w Bronikowie zamieszkała rodzina ukraińska z Połtawy. Babcia Olha, Mama Yulia, dzieci: Maria 8 lat, niepełnosprawny Aleksandr 7 lat, Veronika 4 lata, Polina 2 lata. Synowie Olhy walczą we wojsku na Ukrainie. W nocy z 8 na 9 marca dotarła jeszcze 5-osobowa rodzina.


Od 4 marca na probostwie parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Tomyślu przebywa 5-osobowa rodzina z Ukrainy z Odessy (dwie osoby dorosłe i 3 dzieci), stołują się razem w kuchni na probostwie. W sobotę parafianie przygotowali pomieszczenia na II piętrze domu parafialnego, łącznie dla około 20 osób, obecnie znajdują się tam 2 osoby dorosłe i 2 dzieci (w tym 3-miesięczne dziecko); czekamy na kolejne osoby, które do nas mają dotrzeć w najbliższych dniach; parafianie przynieśli meble, łóżka, materace, telewizor i pełne wyposażenie łącznie z ubraniami dla dzieci.

Do parafii zgłosiło się 10 rodzin chętnych do przyjęcia uchodźców, 30 osób znajduje się już w tych rodzinach, na niektóre osoby jeszcze czekamy, bo mamy informację, że do nas jadą. Od wybuchu wojny o godz. 20.30 odmawiamy różaniec w intencji pokoju, na którym gromadzi się kilkadziesiąt osób i wiele osób łączy się przez Internet; rodziny mieszkające na probostwie i w domu parafialnym (wyznania prawosławnego) również w nim uczestniczą i odmawiają przy każdej dziesiątce modlitwę: Ojcze Nasz po ukraińsku. Od wtorku do służby liturgicznej dołączył chłopiec 11-letni z Ukrainy wyznania greko-katolickiego, który przebywa na terenie naszej parafii i deklaruje chęć codziennego uczestnictwa we Mszy Św.

Działania podejmowane przez parafię można tez śledzić na fanpage na Facebooku.


8 marca w budynku parafii św. Marcina w Wilkowicach, tzw. pastorówce, zamieszkali Ukraińcy: 3 matki i 5 dzieci.


Abp Stanisław Gądecki odwiedził uchodźców wojennych w domu głównym Towarzystwa Chrystusowego w Poznaniu. Z okazji Dnia Kobiet 8 marca uczestniczył w uroczystym obiedzie zakończonym kawą z ciastem na cześć przybyszów z Ukrainy.


W parafii pw. św. Michała Archanioła w Dolsku na probostwie zamieszało 8 marca 4 uchodźców z Ukrainy, tj. dwie matki z dziećmi.


Obecnie w parafii w Borku przebywa 10 osób (Ukraińców) z możliwością pracy.


W parafii pw. św. Katarzyny we Wronkach w budynku parafialnym – w byłej organistówce – mieszka 14 osób, w domu zakonnym franciszkanów – 10 osób, w świetlicach wiejskich i w prywatnych domach około 350 osób.


W parafii Chrystusa Sługi w Poznaniu zamieszkała jedna czteroosobowa rodzina uchodźców.


W parafii w Rawiczu-Sarnowej pw. św. Andrzeja Apostoła w budynku parafialnym ksiądz proboszcz przyjął 7 uchodźców wojennych z Ukrainy. Ponadto na terenie parafii rodzina przyjęła 5 osób.


Parafia pw. Chrystusa Jedynego Zbawiciela w Swarzędzu przekazała dla Ukraińców produkty żywnościowe oraz chemię gospodarczą za pośrednictwem sióstr elżbietanek w Poznaniu. Pośredniczyła również w przekazaniu darów od zaprzyjaźnionej parafii w Lille. 2 tiry pomocy od Polonii francuskiej z Lille – 35 tys. kompletów nowych ubrań od producenta, od Mera Lille – 80 łóżek składanych i kołder, 100 krzeseł, od firmy i pracowników Leclerc z Lille 10 palet chemii domowej i gospodarczej – produkty zostały dostarczone na Targi w Poznaniu.


W Kamionkach u jednej z rodzin zamieszkali uchodźcy. Grupa parafian organizuje transport do Ukrainy na Oddział Położniczy. Zbierane są pieluchy, mokre chusteczki, mleko w proszku. Wszelkie materiały opatrunkowe, aseptyczne, rękawiczki, maseczki. Dla cywilów walczących: tylko ciepłe kurtki, spodnie, bluzy, buty, ochraniacze na kolana. Konserwy, produkty spożywcze gotowe do spożycia (chleb z długim terminem, batony). Można to przynosić do kaplicy.


W domu parafialnym w Cerekwicy zamieszkały kobiety z dziećmi – uchodźcy z Ukrainy.


Proboszcz parafii pw. bł. Jolanty w Kostrzynie przyjął do domu parafialnego rodzinę: mama, babcia, 3 dzieci (5,7,8 lat). W parafii odbędą się spotkania integracyjne dla uchodźców, jesteśmy w kontakcie z księdzem prawosławnym, z którym organizujemy zbiórki dla partyzantów. Ma on też objąć opieka duchową tutejszą społeczność ukraińską


W budynku szkoły w Słocinie w parafii pw. św. Faustyny w Grodzisku Wlkp. zamieszkali uchodźcy. Zbiórka darów spotkała się z wielkim odzewem parafian. W działanie włączyło się miejscowe KGW. W niedzielę przy kościele odbędzie się zbiórka krwi. Z inicjatywy parafian od poniedziałku odmawiać będziemy „nieustający różaniec” w intencji pokoju.


5 marca w centralnym punkcie na MTP było zaangażowanych ok. 200 osób – harcerze ZHR i ZHP, klerycy Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, Duszpasterstwo Akademickie Św. Roch, siostry zakonne i księża naszej archidiecezji, pracownicy Caritas Poznań i wolontariusze.


Archidiecezja Poznańska włącza się w pomoc uchodźcom wojennym z Ukrainy. W budynkach kościelnych działa już 1000 miejsc noclegowych, które szybko się wypełniają. Potrzebujący przybywają też do parafii, gdzie znajdują pomoc. Chętnych do wsparcia tych działań prosimy o kontakt z Caritas i z księżmi proboszczami.


Parafia pw. św. Marcina w Swarzędzu przyjęła trzy osoby z Ukrainy w Domu parafialnym, matkę z dwoma córkami z Iwano – Frankowska. Matka Tamara ma 48  lat starsza córka 17 Anastazja i młodsza Władysława ma 12 lat.


Jedną z parafii, która przyjmuje uchodźców jest parafia pw. św. Karola Boromeusza w Poznaniu. „Właśnie przyjechała do naszego parafialnego domu rodzina uchodźców z Ukrainy. Wzruszenie i łzy… 2 dni stali na granicy…”. „Dziś ok. godz. 13.00 mają przybyć do naszej parafii kolejne dwie rodziny z Ukrainy. Jak piszą z trasy są strasznie zmęczeni i wykończeni…”. „Kolejne dwie rodziny znalazły swoje miejsce choć na chwilę w naszym parafialnym domu. Jedna mama ze swoim dzieckiem i jedna mama z dwójką dzieci” – czytamy na Facebooku parafii.


Przybysze z Ukrainy – Ania, Sonia, Vlad i Stas – zamieszkali też w domu parafialnym w Lusowie.


W parafii w Czaczu, na prośbę zaprzyjaźnionej ze Szkołą w Czaczu szkoły w Kozowie niedaleko Tarnopola, odbyła się zbiórka środków opatrunkowych: bandaże zwykłe i uciskowe, plastry ( rozmiar jak największy), gaza wyjałowiona, woda utleniona, kompresy, z gazy, zestawy do zmiany opatrunków, opaski uciskowe, siatka opatrunkowa, chusteczki mokre i higieniczne, chusty medyczne, rękawiczki jednorazowe. Akcja wspólna szkoły, parafii i sołectwa w Czaczu.


W parafii w Biezdrowie w ramach zbiórek sołectwa zbierają produkty żywnościowe – jeden z punktów znajduje się w sali parafialnej.


Na terenie parafii św. Józefa w Środzie Wlkp. przebywa 7 osób – uchodźców wojennych z Ukrainy.


Parafia św. Katarzyny w Rożnowie posiada przygotowane miejsce z zaadaptowanym na ten cel domu parafialnym. Parafia może przyjąć 8 osób. Zapewnione są łózka z pościelą w ogrzewanej sali, wyposażona kuchnia, 2 ubikacje, dostęp do prysznica i pralki na probostwie. Możliwość porozumienia się z proboszczem w języku rosyjskim lub słabiej po ukraińsku.


W domu parafialnym  na ul. Poznańskiej 66 w Skórzewie mieści się punkt prowadzony przez wolontariuszy z parafii, w którym rodziny ukraińskie mogą odbierać potrzebną odzież dla dorosłych i dzieci oraz środki chemiczne i inne artykuły pierwszej potrzeby. Punkt jest otwarty w poniedziałek, wtorek, czwartek i piątek od 16:00 do 19:00 oraz w sobotę od 10:00 do 14:00. Zebrane dary pochodzą od naszych parafian. Parafia zgłosiła możliwość przyjęcia uchodźców pod dach Domu Parafialnego (4-5 osób). Obecnie przybyli uchodźcy rozdzielani są między parafian.


Uchodźcy znaleźli schronienie w parafii we Włoszakowicach.


Poradnia psychologiczno-duchowa przy kościele ojców jezuitów organizuje pomoc psychologiczną. Poszukiwane są osoby do centrum doraźnego wsparcia w centrum na targach w godz. 16-21. Dyżur mogą pełnić osoby młode, studenci psychologii, teologii ze specjalizacją pedagogiczną – najważniejsze aby były to osoby empatyczne. Zgłoszenia z podaniem dnia tygodnia i oferowanego czasu grzegorz.dobroczynski@jezuici.pl.


Caritas w wielu miejscach w naszym rejonie w ośrodkach pomocy przyjmuje ukraińskich uchodźców. Zgłaszają się do nas głównie kobiety z dziećmi, którym udało się wydostać z Ukrainy. Aktualnie w naszych punktach gościmy blisko 100 osób, a przewinęło się przez nie zdecydowanie więcej. Cześć ludzi zatrzymuje się tylko na chwilę chcąc dostać się do Niemiec czy Francji. Już teraz czekamy na kolejne osoby, których przydzielimy do następnych lokalizacji.

Dziękujemy tak wielu życzliwym nam osobom, kościołom, zakonom, firmom, organizacją, którzy udostępnili tak wiele miejsc noclegowych i dają dach nad głową dla ukraińskich uchodźców. Przygotowujemy się na dużo większą liczbę osób, którym już teraz tworzymy jak najlepsze warunki do pobytu w naszym regionie, aby czuli się bezpiecznie i komfortowo.

Czytaj więcej o działaniach Caritas

Tu znajdziesz informacje na temat Centralnego Punktu Pomocy na Międzynarodowych Targach Poznańskich

Caritas Archidiecezji Poznańskiej poszukuje wolontariuszy do pomocy w centralnym magazynie darów na rzecz uchodźców wojennych z Ukrainy. Magazyn umiejscowiony jest w hali Międzynarodowych Targów Poznańskich. Spływają tam dary z naszych parafii oraz od innych podmiotów z Poznania i okolic.

Prośba skierowana jest szczególnie do członków ruchów i stowarzyszeń katolickich oraz grup duszpasterskich działających w naszych parafiach. Zainteresowane wspólnoty Caritas prosi o kontakt za pomocą formularza: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScawVnyETI783CcnS2qK_bjf2vit0y1Z91R23b879SaBXimJw/viewform?usp=sf_link

Szczegółowych informacji udziela pani Karolina Dragan – Koordynator Wolontariatu Caritas (+48 605 333 825).

archpoznan.pl

Fot. archpoznan.pl