Bp Miziński: dla Boga nie ma rzeczy niemożliwych

21-04-2019
0
1441

„W jakiejkolwiek sytuacji życiowej i kondycji byś nie był, pamiętaj że dla Boga nie ma rzeczy niemożliwych. Wyprowadzi Cię z niej jeśli tylko mu zaufasz, jeśli mu zawierzysz i przylgniesz do Niego. Spójrz, On z krzyża, znaku hańby uczynił znak zbawienia i chluby. Ze śmierci wyprowadził życie i wszystko to uczynił dla Ciebie, abyś mógł żyć pełnią życia i osiągnąć życie wieczne” – mówił bp Artur Miziński podczas Liturgii Wigilii Paschalnej w lubelskiej archikatedrze.

W swoim nauczaniu hierarcha skupił się na słowie „pascha”, którego różne znaczenia łączy odniesienie do interwencji Boga. „Pascha, czyli przejście ponad domami Izraelitów w Egipcie podczas ostatniej plagi, przejście przez Morze Czerwone oraz przejście z niewoli egipskiej do wolności. Jest to swoiste gwałtowne i dynamiczne przejście Boga powodujące wyprowadzenie kogoś w jednej sytuacji życiowej i wprowadzenie w inną. Pascha więc otwiera nowe perspektywy, ale domaga się także zostawienia tego, co stare” – wyjaśniał bp Miziński.

Podkreślił, że dla chrześcijan coroczne świętowanie Paschy jest powrotem do tajemnicy chrztu. „Przez sakrament chrztu zostaliśmy wprowadzeni w Paschę Chrystusa, wszczepieni w tajemnicę Jego śmierci i zmartwychwstania. Ilekroć celebrujemy święta paschalne w liturgii i świętujemy je w rodzinie, tylekroć uświadamiamy sobie, że jesteśmy ludźmi uzdolnionymi do przechodzenia przez śmierć do życia. Pamiętamy też o tym, że każdy krzyż, który nas spotyka niesie ze sobą nadzieję zmartwychwstania. Ważne jest więc, byśmy tę prawdę przeżywali jak najbardziej świadomie” – wskazywał hierarcha.

„Ważne, aby ta rzeczywistość Paschy w nas trwała, byśmy nie poddawali się zwątpieniu, byśmy nie zaprzeczali naszym życiem, że jesteśmy odkupionymi krwią Chrystusa dziećmi Boga, które mają żyć miłością na co dzień. Wszystkie podziały i konflikty, których doświadczamy ukazują, że nie w pełni skorzystaliśmy z darów paschalnych ofiarowanych nam przez Zmartwychwstałego. Uświadamiając sobie te prawdę nie traćmy kolejnej szansy na to, aby celebrując Paschę Chrystusa razem z Nim podjąć wysiłek przemiany naszego życia, by ze starego człowieka stać się człowiekiem paschalnym” – nauczał.

Podczas Liturgii Wigilii Paschalnej w lubelskiej archikatedrze, której towarzyszyła procesja rezurekcyjna dorośli katechumeni przyjęli z rąk abp. Stanisława Budzika sakramenty wtajemniczenia chrześcijańskiego: chrzest, bierzmowanie i Eucharystię.

ok/ KAI

BRAK KOMENTARZY