Konferencja Centrum Ochrony Dziecka: „Uczyć się na błędach przeszłości”

0
1523

W dniach 19 i 20 marca 2018 r. w Warszawie miała miejsce zorganizowana przez Centrum Ochrony Dziecka pod patronatem Komisji Duchowieństwa Konferencji Episkopatu Polski sesja „Uczyć się na błędach przeszłości”. Spotkanie było poświęcone prewencji wykorzystywania seksualnego dzieci i młodzieży. Jednym z gości był ks. dr Stephen Rossetti, konsultor Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich.

W konferencji „Uczyć się na błędach przeszłości” wzięły udział osoby zajmujące się formacją duchownych i ochroną dzieci w Kościele. Spotkanie było poświęcone m.in. rozpoznawaniu znaków ostrzegawczych, zarówno dotyczących dopuszczenia kleryka do święceń, jak i tych, które mogą sugerować problem zanim dojdzie do skrzywdzenia dziecka. W czasie sesji omówiono także szczegółowo sposób postępowania ze sprawcami na każdym etapie sprawy.

Podczas spotkania podkreślano, że ochrona dzieci ma być priorytetem, a „Kościół katolicki powinien być liderem w promowaniu bezpieczeństwa dzieci w Kościele i w całym społeczeństwie”. Misją Kościoła jest Józefowa misja: chronić dary mu powierzone mówił o. Adam Żak SJ, koordynator Konferencji Episkopatu Polski ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży.

– Gdyby wykorzystanie dotknęło kogoś z naszych bliskich, bylibyśmy wściekli. I słusznie. Powinniśmy reagować tak, jak byśmy reagowali, gdyby chodziło o krzywdę dzieci z naszych rodzin. I czynić w ich ochronie dokładnie to, czego byśmy chcieli, by uczyniono dla naszych krewnych – mówił ks. dr Stephen Rossetti, profesor Katolickiego Uniwersytetu Ameryki, ekspert Konferencji Episkopatu USA, konsultor Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich. Prelegent konferencji „Uczyć się na błędach przeszłości” przez wiele lat był dyrektorem katolickiego ośrodka doradczego i terapeutycznego St. Luke Institute. W Polsce znany m.in. jako autor książki “Dlaczego księża są szczęśliwi?” wydanej nakładem wydawnictwa Bernardinum.

>>Relacja z konferencji na www.kosciol.wiara.pl

Polski Kościół działania mające na celu ochronę dzieci podejmuje od kilku lat. Od 2014 roku istnieją polskie wytyczne postępowania (zostały zaktualizowane po ostatnich zmianach w prawie państwowym), w każdej diecezji wyznaczono też delegatów, do których przypadki wykorzystania można zgłaszać. Od 2013 roku działa także Centrum Ochrony Dziecka (C.O.D.), zajmujące się edukacją. Niedawno została wydana publikacja: „Seksualne wykorzystywanie małoletnich w Kościele”, pod red. Adama Żaka SJ i Ewy Kusz. Stanowi ona aktualne kompendium wiedzy na temat wykorzystywania seksualnego małoletnich. W marcu zakończyła się także pierwsza edycja trzysemestralnych studiów podyplomowych z zakresu profilaktyki przemocy seksualnej wobec dzieci i młodzieży. Planowane są kolejne.

Zobacz też: Kościół wobec przestępstwa pedofilii

www.kosciol.wiara.pl/ BP KEP

BRAK KOMENTARZY