Obchody Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego, a także zapowiedź Synodu Misyjnego Dzieci w 2021 r. były głównymi tematami jesiennego spotkania dyrektorów diecezjalnych Papieskich Dzieł Misyjnych oraz reprezentantów środowisk misyjnych w Polsce. Odbyło się ono w dniach 10-11 września 2019 r. w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie.

Rozpoczęcia zebrania dokonał dyrektor krajowy PDM ks. Tomasz Atłas, który po przywitaniu uczestników zaprosił do podjęcia refleksji nad zbliżającym się Nadzwyczajnym Miesiącem Misyjnym – jak go przeżyć, jak wykorzystać przygotowane pomoce oraz jak rozpocząć wraz z tym wydarzeniem nowy etap pracy w animacji i współpracy misyjnej.

Następnie bp Jerzy Mazur, przewodniczący Komisji Episkopatu ds. Misji, przedstawił program świętowania Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego i zaprosił wszystkie środowiska misyjne w Polsce, aby swoim misyjnym świadectwem otwierali serca wiernych w Polsce na misyjne potrzeby Kościoła: Czyńmy misyjny raban w całej naszej Ojczyźnie – zachęcał. Zapowiedział także przygotowania do V Krajowego Kongresu Misyjnego, który ma się odbyć w czerwcu 2021 r. pod wstępnym hasłem: „Słuchać, by działać”. Jego celem będzie ożywienie misyjnego zapału poprzez ukazanie piękna powszechnego powołania misyjnego i zapoznanie się ze współczesnymi wyzwaniami misyjnymi. Na koniec bp Mazur życzył dobrego i owocnego przeżywania Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego.

W kolejnych wystąpieniach swoją działalność zreferowali przedstawiciele agend Konferencji Episkopatu Polski ds. Misji: Centrum Formacji Misyjnej, MIVA Polska, Dzieła Pomocy „Ad Gentes”.

Pierwszy dzień zebrania zakończył się Mszą św. pod przewodnictwem biskupa Mazura. W homilii przewodniczący KEP ds. Misji wezwał środowiska misyjne do bycia solą ziemi nadającą misyjny smak Kościołowi w Polsce.

Wieczorem, podczas Apelu Jasnogórskiego, ks. Tomasz Atłas – modlitwą zaproponowaną przez papieża Franciszka na Nadzwyczajny Miesiąc Misyjny – wprowadził uczestników w atmosferę tego zbliżającego się nadzwyczajnego czasu. Modlitwa ta będzie odmawiana każdego dnia października podczas Apelu Jasnogórskiego.

W drugim dniu zebrania sekretarze krajowi poszczególnych Papieskich Dzieł Misyjnych podsumowali mijający rok i przedstawili program działalności na nowy rok.

Sekretarz krajowy PDRW i PDPA ks. Maciej Będziński podsumował osiem ostatnich lat ofiarności wiernych w Polsce na rzecz Papieskiego Dzieła św. Piotra Apostoła. W latach 2011-2015 wyniosła ona ponad 537 tys. dolarów USD, z których zrealizowano za pośrednictwem Sekretariatu Generalnego PDPA wiele projektów na różnych kontynentach.Następnie ks. Będziński przedstawił ofiarność na akcję AdoMiS – Adoptuj Misyjnych Seminarzystów. Od 2013 r. włączyło się w tę akcję 1012 ofiarodawców. Natomiast w akcji „Misyjny Bukiet” od 2016 r. wzięło udział 41 ofiarodawców, w tym 16 neoprezbiterów.W sumie zebrano 46 tys. złotych, które przeznaczono na wsparcie dwóch seminariów misyjnych (w Peru i na Madagaskarze). Ostatnie przedsięwzięcie PDPA w Polsce to akcja „Pomagam.pl” – czyli zbiórka internetowa pod hasłem „Kuchnia i woda” na rzecz wsparcia seminarium misyjnego na Madagaskarze.

Natomiast Sekretariat Krajowy PDRW w mijającym roku zorganizował drugi stopień Szkoły Animatorów Misyjnych, w którym uczestniczyło około 40 osób. Zaplanował też pierwszy stopień SAM na koniec czerwca 2020 r.oraz wyjazdy animacyjne do parafii, a także rekolekcje w Adwencie i Wielkim Poście w 2020 r.Ks. Będziński przedstawił także współpracę Dzieła ze Stowarzyszeniem „Żywy Różaniec” oraz zaprezentował działalność Młodzieżowego Wolontariatu Misyjnego PDRW, który tworzy się od 2016 roku.

Z kolei sekretarz krajowy Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci Anna Sobiech, zapowiadając Misyjny Synod Dzieci, który ma się odbyć w 2021 r., przedstawiła wstępny program Synodu i zaprosiła do współpracy w jego organizowaniu. – Szukając odpowiedzi na pytanie o kształt przyszłych kongresów misyjnych dzieci w obliczu wyzwań i potrzeb naszych czasów, chcemy z jednej strony uniknąć form przestarzałych i nudnych dla percepcji współczesnego dziecka, a z drugiej strony zachować to, co w krajowych kongresach było cenne i niepowtarzalne: doświadczenie spotkania z dziećmi z całej Polski i innych krajów świata, doświadczenie Kościoła różnorodnego kulturowo, poczucie mocnej wspólnoty wiary i modlitwypodkreśliła.

Ojciec Luca Bovio, sekretarz krajowy Papieskiej Unii Misyjnej, przedstawił pracę animacyjną prowadzoną w seminariach diecezjalnych i zakonnych oraz prosił dyrektorów diecezjalnych o zachęcanie kapłanów do włączania się w działalność PUM. Zaprosił także do uczestnictwa w sympozjum i nocnym czuwaniu na Jasnej Górze w dniach 7-8 grudnia tego roku.

Zebranie zakończono Mszą św., której przewodniczył ks. Tomasz Atłas. Dyrektor Krajowy zaznaczył w homilii, że podczas zarówno przygotowania, jak i świętowania Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego chodzi nie tylko o budzenie u innych ducha misyjnego, ale także o przemianę serc tych już zaangażowanych. – Niech więc przeżywanie Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego zmobilizuje do wielkiej przemiany cały Kościół w Polsce – wezwał.

W zebraniu wzięło udział ponad 100 osób. Oprócz dyrektorów diecezjalnych PDM uczestnikami byli promotorki i promotorzy misyjni zakonów żeńskich i męskich oraz animatorzy świeccy.

mk/pdm

BRAK KOMENTARZY